Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Eğitim » Bakanlık panikledi yurt yanlışı düzeltildi
Bakanlık panikledi yurt yanlışı düzeltildi

Bakanlık panikledi yurt yanlışı düzeltildi

Taraf’ın yurtlara AKP referanslı öğrencilerin yerleştirildiği haberi panikletti. KYK Genel Müdür Vekili skandalı sonlandırmak için emir verdi.

Taraf’ın Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara ihtiyaç sahibi öğrenciler yerine AKP referanslı öğrencilerin yerleştirildiği haberi yurtların bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda büyük yankı uyandırdı. Haberin yayımlanmasının ardından bakanlık yetkilileri telaşlandı cumartesi günü olmasına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdür Vekili İbrahim Özekinci emir verdi. Ve bütün kurum personeli evinden çağrılarak büyük skandalın sona erdirilmesi için görevlendirildi.

AKP REFERANSLI ÖĞRENCİ

Yedek listedeki öğrencilerin isimleri ve telefonları kurum personeli arasında paylaştırıldı. Ve kurum yetkilileri yedek listedeki öğrencileri tek tek arayarak yurda yerleşmek isteyip istemediklerini sordu. Taraf’ın haberi sayesinde ihtiyaç sahibi binlerce öğrenci hakkı olan devlet yurduna böylece yerleşmiş oldu. Taraf’ın Bakanlığın paniklemesine neden olan haberi şöyle: Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara bu yıl ihtiyaç sahibi öğrenciler yerine AKP referansı olan öğrenciler yerleştirildi. Yurtlarda kalmak için asilden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden boş kalan binlerce kontenjan için yedek listedeki öğrencileri almak yerine farklı bir uygulamaya gidildi. AKP teşkilatlarınca belirlenen KYK yurtlarında kalacak öğrenci isimleri kurumun bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda toplandı. Ardından da bu torpilli öğrenciler liste liste KYK Bölge Müdürlüklerine bildirildi. Yedek listeden kayıt sırası bekleyen ihtiyaç sahibi mağdur öğrenciler yerine, AKP referanslı öğrenciler “misafir öğrenci” adı altında yurtlardaki boş yataklara alındı. Oysa mevzuata göre “misafir öğrenciler” başını sokacak yer bulana kadar en fazla 10 gün yurda misafir olarak alınabiliyordu. Misafir öğrencilere ilk defa bu yıl beslenme yardımı yapılması da karara bağlandı. Böylece yurda yerleşen torpilli öğrenciler aylık 220 TL (2015 yılında aylık 240 TL) beslenme yardımından da yararlandırıldı.

SÜMEYRA TANSEL

 

Etiketler: