Salı , 20 Ocak 2015
Anasayfa » Eğitim » ‘Olay dekan’ AKP’den aday adayı !
‘Olay dekan’ AKP’den aday adayı !

‘Olay dekan’ AKP’den aday adayı !

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin eski dekanı Prof. Dr. Yusuf Devran, siyasete giriyor. Gümüşhane.gen.tr adlı haber sitesinin duyurduğu habere göre, Devran, Gümüşhane’de AKP’den aday adayı oldu. Haberde, Gümüşhaneli olan Devran’ın aday adaylığını kente gelerek basın açıklamasıyla duyuracağı belirtildi.

CNNTÜRK’ün haberine göre Devran dekan olduğu dönemde baskıcı uygulamaları ile dikkat çekmiş,  fişleme iddiaları ve öğretim üyelerini tehdit etmekle itham edilmişti.  Devran, ayrıca dekan olduğu dönemde fakültenin öğretim kadrosuna özellikle Fatih Üniversitesi ve ABD’nin Teksas eyaletindeki bir üniversiteden kişileri almakla suçlanmış, hakkında sosyal medyada iddialar yer almıştı.

ERDOĞAN’A İKİ KEZ MEKTUP YAZILDI

Dekanlık süresi boyunca öğrencilere ve akademisyenlere açtığı soruşturmalar, jüriye yüksek lisans sınavında okula kabul edilecek öğrenciler için bir liste verdiği ve bunu kabul etmeyen öğretim üyesini tehdit edip fiziksel şiddet uyguladığı iddialarıyla gündeme gelen Devran’ın görev süresi, 7 Temmuz 2014’te doldu ve yeniden atanmadı. Yaptıklarına yönelik tepkiler sınırları aşan Devran için dünyanın en büyük akademik birliklerinden biri olan Kuzey Amerika Ortadoğu Araştırmaları Derneği (MESA) Recep Tayyip Erdoğan’a iki kez mektup yazmıştı.

HAKKINDA İMZA KAMPANYASI

Fakültesini akademik başarıyla değil ama uygulanan baskılar, fişleme ve öğretim üyelerine yönelik şiddet ve tehditler ile dünyanın gündemine taşıyan Devran’a karşı başlatılan imza kampanyasına, kuramları iletişim fakültelerinde okutulan Noam Chomsky, Judith Butler ve Nancy Fraser gibi dünyaca ünlü düşünürler de destek vermişti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Marmara Ünivesitesi İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Devran jüriye yüksek lisans sınavında okula kabul edilecek öğrenciler için bir liste verdiği ve bunu kabul etmeyen öğretim görevlisi Doç. Dr. Gözde Yılmaz’ı tehdit ettiği ve fiziksel şiddette bulunduğu iddialarıyla gündeme gelmişti. Suç duyurusunda bulunması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, Doç. Yılmaz’a çağrılı koruma tahsis etmişti.