Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Flaş…Flaş..Bakandan Robert Kolej skandalına flaş müdahale
Flaş…Flaş..Bakandan Robert Kolej skandalına flaş müdahale

Flaş…Flaş..Bakandan Robert Kolej skandalına flaş müdahale

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da Robert Kolej’e yapılan kayıtla yeniden gündeme gelen ‘liselere Bakanlık talimatlı yerleştirmeler’ konusunda, “Araştırma yapmaları için arkadaşlarımıza talimat verdim” dedi.

Hürriyet’ten Gönül Koca’nın haberine göre İstanbul Tophane-i Amire’de ‘Kelam’dan Kalem’e Büyük Buluşma’ sergisini gezen Avcı, gündeme ilişkin soruları yanıtladı:

PUAN KARMAŞASI ÇIKIYOR

“Robert Kolej’deki konu ‘Bakanlık talimatıyla düşük puanlı öğrenci alındı’ diye formüle edilebilecek bir konu değil. Öğrencilerin bu tür okullara hangi puana göre alınacağı konusunda bir karışıklık var. TEOG sınavlarında puanların nasıl verildiği bellidir. O puanlara göre okulların öğrencileri nasıl alacakları da bellidir. Ama bazı okullar mesela 3-4 dersin puanını esas alarak öğrenci seçiyorlar. Velilerde de hangi puan türüne göre o okulun öğrenci alacağı konusunda tartışma çıkıyor. Bakanlık müfettişleri de yaptıkları incelemede demişler ki: ‘Bu öğrencinin TEOG’dan aldığı puan şudur. Siz TEOG puanlarını dikkate almak zorundasınız’. Daha okul raporunun ayrıntılarını okumadım ama diyor ki muhtemelen, ‘TEOG sınavına tabi derslerden değil de, şu 3 veya 4 dersten alınan puanlarla öğrenci kabul ediyorum’. Ben okulun yönetmeliğini, bugüne kadarki uygulamalarını da dikkate alarak araştırma yapmaları için arkadaşlarımıza talimat verdim. En kısa sürede bu sorunu çözeriz.

ÖRTÜLÜ DERSHANECİLİK

Bizim dershanelerle ilgili düzenlemedeki amacımız okulu, öğretmeni, müfredatı merkeze almaktı. Bakanlık olarak örtülü dershaneciliğe, okulun merkezden çıkartılmasına izin vermeyeceğiz.

KPSS SORUŞTURMASI

2010-KPSS konusunda açılan soruşturma yasal olarak sonuçlansın. Sonra her kurum, gerekenleri yapar. Mahkeme sonuçlanmadan bir işlem yapılmaz.”

RESMİ KAYIT YAPILMADI

ROBERT Kolej’e Milli Eğitim Bakanlığı talimatıyla yerleştirme skandalı, tartışmalarla dün de sürdü. Puanı tutmadığı halde ‘tepeden’ yerleştirilen öğrencinin ailesi dün Robert Kolej’e gidip resmi kaydın yapılmasını istedi. Okul, resmi kayıt için henüz talimat gelmediğini belirtince aile tepki gösterdi. Bu sırada okulda bulunan bazı veli ve öğrencilerin protestosu arasında, aile çocuğu alarak uzaklaştı.

Etiketler: