Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Eğitim » TEOG geldi..Sınava girmeden ne yenmeli…Sınavda en önemli kural !
TEOG geldi..Sınava girmeden ne yenmeli…Sınavda en önemli kural !

TEOG geldi..Sınava girmeden ne yenmeli…Sınavda en önemli kural !

8. Sınıf öğrencilerinin gireceği Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının ikincisi 28 – 29 Nisan’da yapılacak. Eğitim uzmanları tarafından hazırlanan TEOG rehberinde çok önemli uyarılar var…İşte binlerce öğrencinin kaderini etkileyecek sınav öncesi son uyarılar

SINAV SABAHI YAPACAKLARINIZ…YAPMAYACAKLARINIZ

Sınav sabahı, en geç 07.30 gibi kalkın ve sınavda yanınızda götüreceklerinizi bir kez daha kontrol edin.

Sabah kahvaltınızı iyi yapmaya çalışın.

Sınav sabahı kesinlikle yememeniz ve içmemeniz gerekenler ayran, yoğurt, kola, gazlı içecekler, sosis, sucuk, pastırma ve yağda kızarmış ağır yiyeceklerdir.

En geç 08.30’da okulunuzda bulunun.

Sınavdan önce çok sıvı tüketmeyin ki sınav esnasında tuvalet ihtiyacınız olmasın.Sınıfınıza geçmeden önce de tuvalet ihtiyacınızı mutlaka giderin.

SINAV SIRASINDA DİKKAT EDECEKLERİNİZ

Cevap kağıdınızın size ait olup olmadığına bakın. Optik formunuzdaki AD – SOYAD – FOTOĞRAF – TC NUMARASI kısımlarını kontrol edin. Cevap kağıdınızda bir yanlışlık var ise hemen sınav görevlisine haber verin.

Optik formunuzu imzalamayı unutmayın ve kitapçık türünüzü doğru işaretlediğinizden emin olun.

Soru kitapçığınıza adınızı – soyadınızı mutlaka yazın.

Gözetmeninizin uyarılarını dikkatle dinleyin

Kendinize Güvenin

Sınava başlamadan önce aşırı stres ve panik yapmayın

Dönem boyunca düzenli çalıştığınızı, yeterli sayıda ve farklı soru tiplerinde soru çözdüğünüzü hatırlayın.

Sınav esnasında soruları tam ve dikkatli şekilde okuyun.

Doğru cevabı bulduğunuzu düşünseniz bile tüm şıkları okuyun. Sınavda Kontrol ve Güç sizin elinizde..

Soruların cevaplarını soru kitapçığına da işaretleyin ki bir kaydırma yaptığınızı fark ettiğinizde soru kitapçığına bakarak düzeltebilesiniz.

Çözmeniz gereken ancak çözemediğiniz veya çözdüğünüz halde cevabını bulamadığınız sorular olduğunda, soruyu bir kez daha okuyup tekrar çözün. Sonucu yine bulamazsanız daha fazla vakit kaybetmeden “?” koyup geçin. Vaktiniz kaldığında bu sorulara bir kez daha bakarsınız.

Değerlendirmede yanlış cevap sayısı, doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Bu nedenle, emin olmadığınız ya da bilmediğiniz bir soruda size en mantıklı gelen cevabı işaretleyin.

Cevaplarınızı ya teker teker ya da bir sayfa çözdükten sonra optik kağıdınıza işaretleyin. İşaretlemelerinizi kesinlikle sınav sonuna bırakmayın.

Sınav kitapçığınızı ve optiğinizi sınav görevlisine teslim ederken yoklama listesine imza atmayı unutmayın. Moral ve Motivasyona Dikkat

Sınav aralarında sınav değerlendirmesi yapmak adına arkadaşlarınızla konuşmayın. Unutmayın ki diğer sınavlar için moralinin ve motivasyonunun bozulmaması gerekir.

Molalarda bahçeye çıkma şansınız varsa temiz hava alın.

 

Etiketler: