Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Eğitim » TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak ? İşte yanıtı
TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak ? İşte yanıtı

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak ? İşte yanıtı

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarının sonuçlarını; iki soruyu açılan davaya ilişkin kararların 09 Ocak günü açıklanacak olması nedeniyle bu tarih sonrası duyurulacağını bildirdi.

MEB açıklamasında, sistem kapsamında 26-27 Kasım 2014 ve 13-14 Aralık 2014 tarihinde yapılan 8. sınıflar I. dönem ortak sınavların değerlendirme işlemlerinin 29 Aralık 2014 tarihi itibariyle tamamlandığını bildirildi.

Açıklamada, sınav sonuçlarının aralık ayı bitmeden açıklanabilecek duruma gelmesinde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinin özverili ve disiplinli çalışmaları etkili olduğunu kaydedildi.

CEVAP KAĞITLARI İKİ KEZ OKUNDU

Bakanlığın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyetimizi ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kâğıtları 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır.”

3 DAVA AÇILDI

Türkçe’den bir, matematik derslerinden de bir soru olmak üzere toplam iki soruya üç dava açıldığı hatırlatılan açıklamada, “Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’na eklenen 20/b maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararları 09.01.2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması bakanlığımızca uygun görülmektedir” denildi.

CİHAN