Cumartesi , 24 Ocak 2015
Anasayfa » Eğitim » Türkiye’de eğitimde bir ilk…
Türkiye’de eğitimde bir ilk…

Türkiye’de eğitimde bir ilk…

DBP’li belediyeler, Kürdi-Der ve Eğitim Sen tarafından Diyarbakır’ın Bağlar, Şırnak’ın Cizre ve Hakkari’nin Yüksekova ilçelerinde pilot bölge olarak 15 Eylül’ 2014’te gayri resmi açılan Kürtçe ilkokullar, Anayasa’nın 42. maddesi ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle valilikler kararıyla, polis 3 kez mühürlemişti.

Krizin aşılması üzerine eğitime devam eden 3 okulda okuyan 245 öğrenci ilk kez karne almanın heyecanını yaşadı. Yarıyıl tatili nedeniyle Diyarbakır Ferzad Kemanger Kürtçe İlkokulunda karne töreni düzenlendi.
Kürtçe karne törenine Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

Karne dağıtımından önce Kürtçe konuşan Selma Irmak, Kürtlerin 90 yıldır bu günü beklediğini söyledi. Kürtçe okulların 3 il ile sınırlı tutulmaması gerektiğini ifade eden Irmak: “Devlet artık bu dili kabul etmelidir. Topla, gaz bombası, cop ve zincirle artık bu dili konuşmamızı ve eğitim görmemizi engelleyemez. Kürtçe konuşup, Kürtçe gülüp Kürtçe yaşayacağız. Siz bu dili kesemezsiniz. Halkımız ve kurumlarımız Kürtçe konuşmalıdır ”dedi. Yapılan konuşmaların ardında öğrencilere üzerinde fotoğraflarının olduğu Kürtçe karne dağıtıldı.

REMZİ BUDANCİR/ TARAF