Pazar , 8 Şubat 2015
Anasayfa » Eğitim » Öğrenci harçları durduruldu!
Öğrenci harçları durduruldu!

Öğrenci harçları durduruldu!

YÖK’ün, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğü ‘katlamalı harçlar’ ertelendi. Eğitim aldıkları üniversiteyi süresi içinde bitirmeyenlerden alınan ‘katlamalı harçlar’ şubat ayı sonuna kadar alınmayacak. Şimdi gözler Başbakanlığın vereceği kararda.

Eğitimlerini süresi içinde bitirmeyen üniversitelilerden alınan ve tepkilere neden olan ‘katlamalı harçların’ alımına erteleme geldi. YÖK, üniversiteye gönderdiği yazıyla öğrencilerden ücret alımını şubat ayı sonuna kadar durdurulması için yazı gönderildi. Öğrenciler şubat ayı sonuna kadar ücret ödemeyecek.

YÖK’ten 5 Şubat’ta yapılan açıklamada, üniversiteyi eğitim süresi içinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyeceği ‘katlamalı harç’ olarak ifade edilen katkı payı ve öğrenim ücretine gelen tepkiler üzerine konunun Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşüldüğünü açıkladı. Ayrıca Başbakan Davutoğlu’nun, katlamalı harçlarla ilgili çalışma başlattığı belirtildi.

Başbakanlık tarafından çalışma başlatıldığı için de üniversiteyi eğitim süresi içinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyeceği katlamalı harçların şubat ayı sonuna kadar ertelenmesi için, yükseköğretim kurumlarına yazı gönderildi.

Yapılan açıklamada YÖK’ün harçlarla ilgili karar verme yetkisinin olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

“Görüşmede konunun çözümüne ilişkin Başkanlığımızca oluşturulmuş öneriler sayın Başbakanımıza sunuldu. Kurulumuzun konuya ilişkin karar verme yetkisi bulunmadığından, sorunun çözümü için herhangi bir talimat alması da söz konusu değil. Öğrenim ücreti ve katkı payları ile ilgili işlemler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca değil, ilgili mevzuat çerçevesinde kanun ile düzenleniyor. Yükseköğretim Kurulu olarak yasa hükmünün dışına çıkarak düzenleme yapabilmemiz ve karar alabilmemiz mümkün değil. Bununla birlikte Başbakanlıkça bir çalışma başlatıldığı için, yükseköğretim kurumlarını program sürelerinde bitiremeyen öğrencilerden ücret alımının şubat ayı sonuna kadar ertelenmesine ilişkin üniversitelerimize bugün bir yazı gönderildi.”

KATLAMALI HARÇ NEDİR

2012 yılında birinci öğretim ve açıköğretim öğrencilerinden alınan harçlar kaldırıldı. Birinci öğretim ve açıköğretimde okuyan öğrencilerin ödediği harç ücretinin kaldırılmasına dair karar, Ağustos 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, birinci öğretimde ve açıköğretimde okuyan öğrencilerin üniversite harç ücretleri Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacaktı. Ancak, bu sefer de normal eğitim süresi içinde okulunu bitiremeyen ve bir derse 3’ten fazla kayıt yaptıran üniversiteliler için ‘ek ders ücreti’ getirildi.

Uygulamayı getiren ‘Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Öğretim Ücretlerinin Tespitine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’, 27 Eylül 2014 tarih ve 29132 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bazı üniversiteler kararı 2014-2015 akademik yılı başından itibaren uygulamaya başladı, bazıları ise şubat ayında ‘katlamalı harç’ olarak ifade edilen öğrenim ücretlerini almaya başlayacaktı.

YÖK’ün açıklamasına göre, Başbakanlık tarafından başlatılan çalışma nedeniyle öğrencilerden ücret alımı, şubat ayı sonuna kadar durduruldu.

 hurriyet.com.tr