Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » AKP’nin ‘çılgın proje’si durdu! İzmir-Manisa tüneli yarım kaldı
AKP’nin ‘çılgın proje’si durdu! İzmir-Manisa tüneli yarım kaldı

AKP’nin ‘çılgın proje’si durdu! İzmir-Manisa tüneli yarım kaldı

AKP hükümetinin ‘çılgın proje’lerden biri olarak tanıttığı Manisa-İzmir arasını karayoluyla 15 dakikaya indireceği öne sürülen Sabuncubeli Tüneli inşaatı geçtiğimiz Kasım ayından beri ilerlemiyor.

 

Zaman’dan Mustafa Kuşen’in haberine göre, 9 Eylül 2011’de başlayan tünel inşaatında, yüklenici firma Koçoğlu Şirketler Grubu’nun iflas etmesi sonucu tam beş aydır tek bir adım atılmıyor. Yeni alıcı çıkmadığı için durma noktasına gelen projede çalışan işçiler de aylardır maaşlarını alamıyor.

 

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan tünel inşaatı, yeni alıcı çıkmadığı için başka bir firmaya ihale de edilemedi. 2×2 şeritli yoldan oluşması planlanan tünelin hem İzmir hem Manisa girişindeki delme faaliyetlleri de yarım kaldı.

 

Sabuncubeli Tüneli’nin, AKP’nin geçtiğimiz seçim kampanyasında Manisa ve İzmir için en önemli vaatlerinden biri olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, tünelin ihalesinin yapıldığı günden itibaren şartnamesindeki sıkıntıları ve ileride oluşabilecek aksaklıkları hep dile getirdiklerini söyledi.

 

Tünelin inşaatı sırasında da defalarca toprak kayması ve göçük meydana geldiğini vurgulayan Özel, “Bu yüzden tünelin yapım hızı düştü. O şartnameye göre bu şartlar altında yüklenici firmanın bu işi bırakıp gideceğini defalarca söyledik. Gerçekler kamuoyundan gizlendi. Vatandaşlar kandırıldı” diye konuştu.

Etiketler: