Çarşamba , 13 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Bağışı basından öğrenmiş
Bağışı basından öğrenmiş

Bağışı basından öğrenmiş

Sarraf’ın adamı Abdullah Happani’nin el konulan parasının faizini Kızılay’a bağışlandığı ortaya çıktı. Kızılay Başkan Vekili, “Bağışı basından öğrendim” dedi.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu soruşturması kapsamında gözaltına alınan Rıza Sarraf’ın adamı Abdullah Happani’nin el konulan 1 milyon 800 bin Euro ve 60 bin Doları 55 bin TL faiziyle birlikte geri aldı. Abdullah Happani paranın faizi olan 55 bin TL tutarındaki 29 bin 650 TL ve yaklaşık 8 bin doları Kızılay Derneği’ne bağışladı. Meclis’teki torba yasa görüşmelerinde Kızılay’a KDV muafiyetinin görüşüldüğü madde sırasında konu muhalefet partisi milletvekilleri tarafından Kızılay Başkanvekili Nihat Adıgüzel’e soruldu.

Adıgüzel faizin Kızılay’a bağışlandığını doğruladı. Adıgüzel, mevzuatları gereği kimin bağış yaptığını bilemediklerini, bu bağışa ilişkin makbuzun basına sızdırılmasıyla böyle bir bağışın olduğunu fark ettiklerini söyledi. Adıgüzel, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer’in Kızılay’ın yapılan bağışların kaynağının ahlaki olup olmadığını sorgulaması gerektiği yönündeki sözleri üzerine , “Bu güne kadar bir bağışın kaynağının ahlaki yönünü araştıracak bir bağışla karşılaşmadık” diye konuştu. Bağışın 55 bin lira civarında olduğunu kaydeden Adıgüzel, “Maalesef bağış mevzuatına göre hesaplarımıza intikal eden bağışları iade etmek gibi bir lüksümüz yok, mevzuatımızda böyle bir düzenleme yok” dedi.

Muhalefet ise; eşcinsellerden kan bağışı kabul etmeyen, Isparta kan merkezi müdürü hakkında siyasi içerikli tweetler attığı gerekçesiyle soruşturma başlatıp görevden alan Kızılay’ın, işin içine Rıza Sarraf girince bağışın kaynağını “ahlaki” olmadığı gerekçesiyle araştırmamasına tepki gösterdi.

Adıgüzel: Gelen parayı iade lüksümüz yok

Komisyonda Kızılay’a bağışlanan paraya ilişkin milletvekillerinin soruları ve Adıgüzel’in yanıtı tutanaklara şöyle yansıdı: CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer: “17 Aralık soruşturması döneminde bazı paralar vardı, el konuldu. Sonra bu paralar faiziyle iade edildi. Bu faizin Kızılay’a bağışlandığı söylendi, gerçekten doğru mu?” CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin: “Rıza Sarraf’ın faizleri Kızılay’a bağışlaması ne oldu? Paralar geldi mi, reklam mıydı? Abdullah Happani aracılığıyla Rıza Zarraf faiz paralarını Kızılay’a verdi mi, vermedi mi?” Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel: “Ben 17-25 Aralık olarak anlayamadım ama sanıyorum basında speküle edilen bir bağıştan söz edilmektedir, onu biz de biliyoruz. Türk Kızılayı hamiyetperver vatandaşlarımız tarafından çok çeşitli bağış enstrümanlarıyla bağış toplamaktadır. Biz kimin bize bağış yaptığını da bilmeyiz. “Ancak, o bağışçının, bağışladığını iddia ettiği bağışın makbuzunu basına sızdırmasıyla biz böyle bir bağışın olduğunu fark ettik. Maalesef, bağış mevzuatımıza göre, hesaplarımıza intikal eden bağışların, bağışçının kimliğine, konumuna göre iade etme lüksümüz yoktur. Biz de böyle bir paranın, böyle bir bağışın, böyle bir kaynaktan geldiğini basından öğrendik. Bizim, özellikle arz etmek istiyorum, bütün bankalarda hesaplarımız var ama bazı bağışların sadece Ziraat Bankasında hesap numaraları vardır. Bağışçımızın böyle bir bağışı o yolla alıp Kızılay’a ödediğini basından öğrendik. Hesabımıza gelen bağışın da öyle olduğunu basından öğrenmemize rağmen iade etme lüksümüz yoktur.”

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: