Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Bank Asya’nın altında ‘Anahtar’ oyunu çıktı
Bank Asya’nın altında ‘Anahtar’ oyunu çıktı

Bank Asya’nın altında ‘Anahtar’ oyunu çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), 7 Haziran seçimlerine bir hafta kala gerçekleştirdiği Bank Asya’ya el koyma operasyonun altından, 185 holdingle ilgili “anahtar” planı çıktı. İddiaya göre, Bank Asya’ya el koyma operasyonu ile bankanın imtiyazlı 185 ortağının mal varlıklarına gidilmesi de amaçlanıyor. Bu yöntemle Türkiye’nin önde gelen 185 holdinginin “anahtarı” örtülü olarak devlete geçmiş olacak. Bank Asya ile ilgili “185 holding iddiasının” ayrıntıları şöyle:

HOLDİNGLERE UZANMAK İSTENİYOR

BDDK’nın, sermaye yeterlilik rasyosu kamu bankalarının üzerinde olan Bank Asya’ya yönelik el koyma operasyonunun altından, yeni bir anahtar planı çıktı. BDDK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, el koyma işlemi ile mudilerin paniğe kapılarak, mevduatlarını çekmesi amaçlanıyor. Bu yöntemle banka, mudilerin mevduatlarını ödeyemez hale gelecek ve TMSF de, mudilerin parasını tahsil etmek için 185 imtiyazlı ortağın mal varlığına el koyacak. Bu da Türkiye’nin önde gelen bir çok holdingini zor durumda bırakacak.

ORTAKLARIN EVRAKLARI EKSİK DENİLMİŞTİ

BDDK’nın son olarak TMSF’ye devredilmesine karar verdiği Bank Asya’ya el koyma süreci 17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından başladı. İlk etapta, kamu kurumlarının mevduatı bankadan çekildi. Ardından da, bankanın itibarını zedeleyecek haberlere imza atıldı. Tüm bunlara rağmen bankanın mudilerinde bir panik havası oluşmadı. Bu süreçte tam tersi, bankanın mudi sayısında ve mevduatında önemli artış sağlandı. Son olarak BDDK, Şubat ayı başında imtiyazlı ortakların belgelerinin eksik olduğunu öne sürerek, bankanın yönetimine el koydu. Yönetime el konulmasının ardından geçen dört aylık süreçte de bankanın mali yapısına yönelik olumsuz bir tablo ortaya çıkmadı. Bunun üzerine, geçtiğimiz hafta BDDK bankanın hisselerini el koyarak TMSF’ye devredilmesini kararlaştırdı. Bu da Türk bankacılık sektöründe büyük tartışmalara yol açtı. Bankaya el konulmasına yönelik tartışmalar devam ederken, şimdide bankanın ortaklarına operasyon düzenleyeceğine ilişkin iddialar ortaya atıldı. Söz konusu iddialar, Bank Asya operasyonu ile ilgili soru işaretlerinin artmasına yol açtı.

HÜSEYİN ÖZAY

Etiketler: