Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Başbakan Davutoğlu’dan 120 bin kişi için iş müjdesi
Başbakan Davutoğlu’dan 120 bin kişi için iş müjdesi

Başbakan Davutoğlu’dan 120 bin kişi için iş müjdesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı projesi kapsamında 120 bin kişiye iş sağlanacağını söyledi.

Davutoğlu, üçüncü havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal’ın eşlik ettiği Davutoğlu firma yetkililerinden bilgi aldı.

“TEKRAR ZEMİN BELLİ BİR GÜCE KAVUŞTURULACAK”

Tamamlandığında 150 milyon yolcuyla en büyük havalimanı olacağını belirten Başbakan Davutoğlu, “İstanbul için en doğru alanın seçildiğini söyleyebiliriz. Projenin büyüklüğü ile İstanbul’un çevre dokusuna gösterdiğimiz duyarlılık aynı ölçüde at başı giden hususlardır” dedi.

Davutoğlu, “Burası bir orman alanının havalimanına dönüşümü değil. Topografisi bozulmuş bir alanın tekrar eski niteliğine dönüştürülmesi. Burada çok önemli diren faaliyetlerinin yapılması gerekiyor. Bu proje bittiğinde 60-70 yıllık doğal topografyanın bozulması da giderilecek. Tekrar zemin belli bir güce kavuşturulacak” diye konuştu.

5 MİLYON AĞAÇ, 120 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Kesinlikle bölgenin dokusu, ağaç yapısı ve çevredeki orman alanında en ufak eksiklik olmayacak. Tahminen 600 bin ağaçta işlem yapılacak olabilir. Ancak 5 milyon ağaç bu alana dikilecek. Ve bunun yerine geniş bir ağaçlanma faaliyeti olacak.”

Başbakan Davutoğlu, dünyanın en büyük havalimanı olacağına vurgu yaparak “29 Ekim 2017’de açılış yapmayı umuyoruz ve proje bittiğinde 120 bin kişiye iş imkanı verilecek” dedi.

“İSİMLENDİRME, SONRASINDA EN UYGUN ŞEKİLDE YAPILIR”

“Yeni havalimanının adı ne olacak” şeklindeki soruya Davutoğlu, “İstişare edilir. İstanbulumuza yakışır bir isim olur. Önemli olan bebeğimizin dünyaya gelmesi. İsimlendirme, sonrasında en uygun şekilde yapılır” dedi.

Özgür ALTUNCU-İdris TİFTİKCİ/İSTANBUL, (DHA)