Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Bir kez daha yandılar…11 canın bedeli 3 yıl !
Bir kez daha yandılar…11 canın bedeli 3 yıl !

Bir kez daha yandılar…11 canın bedeli 3 yıl !

Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin davada savcı , 6 sanığın beraatını, 7’sinin ise ”taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.
Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Ömer Gülmez, Mehmet Altun, Kadir Altun, Abdullah Altun, Şaban Bakırcı, Cem Yıllar ve Hikmet Tezcan ile tarafların avukatları katıldı.
Cumhuriyet Savcısı Selçuk Cengiz, soruşturmanın genişletilmesi talebi olmadığını ve davayla ilgili esas hakkındaki görüşünü açıklayacağını söyledi.

Savcı Cengiz, esas hakkındaki mütalaasında, dava ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporlarına yer vererek sanıkların aslı ve tali kusurlarının hangi yönde olduğunu belirtti. Savcı Cengiz, katılanların avukatları tarafından dosyadaki iş sahibi, yüklenici ve alt taşeron firmaları arasındaki iş ilişkilerinin farklı olduğu, yatırımcı olarak görünen ECE ve Marmara Park firmalarının da aslında müteahhit olarak olayda sorumluluğu bulunduğu şeklinde itirazlarını ileri sürdüklerini hatırlattı.

CEZA SORUMLULUĞU ŞAHSİDİR

Ceza sorumluluğunun şahsi olduğu belirtilen mütalaada, ”Yatırımcı firma yetkililerinin alt taşerona verdikleri inşaat işinde, taşeron firmanın kusurlarından sorumlu olamayacaklarını, kovuşturma aşamasında bilirkişi raporuna itirazlar üzerine yeniden bilirkişi raporlarının oluşa ve dosya içeriğine uygun olmadığından hükme esas alınmaması kanaatine varılmıştır” denildi.

6 KİŞİYE BERAAT

Savcı Cengiz mütalaasında, bilirkişi raporunda kusursuz olduğu belirtilen sanıklar Hakediş mühendisi Kaan Akarsu, inşaat ustaları Sezgin Atalay, Süleyman Aslan, Arif Korkmaz, Kayı inşaat şantiye şefi Erdal Gümüş ve Marmarapark Gayrimenkul İnşaat ve Gelişme A.Ş. Genel MüdürüAndreas Michael Hohlman’ın mahkumiyetlerine yeterli kesin ve her türlü şüpheden arınmış delil elde edilemediğinden beraatlarını istedi.

7 SANIĞA 15’ŞER YIL HAPİS

Olayda birinci derece asli kusurlu oldukları belirlenen sanıklar Kaldem Yapı Ortakları Mehmet Altun ve Abdullah Altun, elektrik teknikeriŞaban Bakırcı, idari işler amiri Kadir Altun ile birinci derece tali kusurlu oldukları belirlenen sanıklar iş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar, İş güvenliği uzmanı Ömer Faruk Gülmez, ikinci derece tali kusurlu sanık Tapas inşaat saha mühendisi Hikmet Tezcan’ın ”taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 3’er yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

YALAN TANIĞA SUÇ DUYURUSU

Savcı mütalaasında, duruşmada tanık olarak dinlenen ve yangın olayı tarihinde İstanbul’da olmadığı halde olayı görmüş gibi ifade vererek, kovuşturmayı farklı boyuta yönlendirmeye çalışan ve yalan tanıklık yaptığı tespit edilen Fatih Türk hakkında suç duyurulmasını istedi.

Mahkeme, taraflara esas hakkında beyanlarını sunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

AYFER ÇALIKIRAN/TARAF 

Etiketler: