Cuma , 23 Ocak 2015
Anasayfa » Ekonomi » Savcı ‘paralarını gönderin’ dedi
Savcı ‘paralarını gönderin’ dedi

Savcı ‘paralarını gönderin’ dedi

A­­­ralarında bakan çocuklarının da olduğu 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan paralarla ilgili savcılığın görevsizlik kararı verdiği öğrenildi. Savcılık, Aslan’ın evinden çıkan paraların “yardım toplama kanununa muhalefet” suçundan işlem yapılması gerektiğini belirterek paraların Valiliğe gönderilmesini istedi. Savcı Celal Kara tarafından operasyon emri verildikten sonra Türkiye gündemini sarsan 17 Aralık operasyonunun son kalıntıları da siliniyor. Edinilen bilgilere göre, soruşturmaya takipsizlik kararı veren savcı Ekrem Aydıner, geçtiğimiz hafta adli emanet savcısına yazı yazdı. Aydıner, yazısında paraların valiliğe gönderilmesi talimatını verdi. Savcılık şimdi, paraları yatırmak için Valilikten hesap numarası bekliyor. Valiliğin hesap numarası vermesinin ardından, savcılık Aslan’a ait olduğu belirtilen paraları transfer edecek.

SUÇLU BULUNURSA ASLAN’A “PARA CEZASI”

Tartışmalara neden olan paralarla ilgili top valiliğe geçerken, Süleyman Aslan’ın paralarının tam miktarı da ortaya çıktı. Savcı Aydıner’in talimat yazısına göre Aslan’ınla ilgili soruşturma kapsamında, 520 bin TL, 2.519.800 Euro ve 2.445.990 kamu bankasında bekletiliyor. Paralar, faiziyle birlikte Valiliğe gönderilecek. Bu paranın bir 1 milyon Euroluk kısmı Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’na gönderilmişti. Geriye kalan para, “yardım toplama kanununa muhalefet etmek” suçlamasından işlem yapılmak üzere faiziyle birlikte valiliğe gönderilecek. Paraların gönderilmesinin ardından Valilik suç bulursa, Aslan’a para cezası verilecek. Aslan’ın suçlu bulunmaması durumunda ise, para faiziyle kendisine iade edilecek. Öte yandan, Barış Güler’in evinden çıkan Para sayma makineleri ve kutularla ilgili de savcılık işlem yapmaya hazırlanıyor. Adli emanet savcısının, bu eşyalarla ilgili eşya sahiplerine önümüzdeki günlerde tebligat çıkartması bekleniyor. Tebligat sonrası kutuların teslim alınmaması halinde ise, operasyonun simgesi haline gelen “ayakkabı kutularının” ekonomik bir değeri olmadığı için yakılacağı ifade edildi.

FAİZİYLE İADE EDİLDİ

17 Aralık soruşturmasına verilen takipsizlik kararına yapılan itirazın reddedilmesinin ardından Süleyman Aslan hariç, operasyonda el konulan paralar faiziyle iade edilmişti. Reza Zarrab ile birlikte “Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek” ve “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan tutuklanan Abdullah Habbani’nin işyerinde ele geçirilen paralar ve altınlar faiziyle birlikte iade edilmişti.
AYSUN YAZICI