Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » İşte emekliye iki maaş ikramiyenin mimarı..’Yaptım, yine yaparım’
İşte emekliye iki maaş ikramiyenin mimarı..’Yaptım, yine yaparım’

İşte emekliye iki maaş ikramiyenin mimarı..’Yaptım, yine yaparım’

Hürriyet gazetesi yazarı Erdal Sağlam, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun emeklilere yılda iki ikramiye ödenmesi önerisine Başbakan Davutoğlu’nun “kaynağı nereden bulacaksınız” diye karşı çıkması üzerine geçmişte emeklilere seyyanen zam yapılması çalışmasını yürüten CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile görüştü. Öztrak, emekliye zammın kaynak bulunarak yine yapılabileceğini anlattı.

Erdal Sağlam’ın yazısı şöyle:

Emeklilere yılda iki maaş ikramiye önerisi tartışılan CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP’yi popülizmle suçlayan Başbakan Davutoğlu’na 2002’de 58. Hükümetin icraatının da emeklilere seyyanen zam olduğunu hatırlattı.

Öztrak “O dönemin Hazine Müsteşarı olarak benim yaptığım iş, SSK, Bağ-Kur emeklisine iktidarın yaptığı seyyanen zamların kaynağını bulmaktı” dedi.

CHP’nin emeklilere yılda iki maaş ikramiye vaadi tartışılmaya devam ediyor. Son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu, bunun 25 milyar TL’lik ek fatura çıkaracağını belirterek, CHP’yi popülizmle suçladı. Davutoğlu, “Politikacıların siyasi ve toplumsal tercihlerine saygı göstermek gerektiğini ama bu tercihlerin dengeleri bozacak biçimde olmaması ve mutlaka şeffaf olması gerektiğini düşünüyorum. Yani iktidarlar tercihleri doğrultusunda harcamalar arasında kaydırmalar yapabilir ama fatura tahripkar olmamalı” dedi.

IMF İKNA EDİLMİŞTİ

Başbakan Davutoğlu’nun karşı çıkışıyla birlikte, AKP’nin ilk iktidar olduğunda emeklilere çok yüksek oranlı zamlar yaptığını hatırladım. Hatta aklımda kaldığı kadarıyla IMF o dönem devam eden anlaşma çerçevesinde bu zamlara karşı çıkmış, ama kaynak gösterilerek, IMF de ikna edilmişti. İşte o dönem IMF’i, AKP’nin yaptığı yüksek oranlı emekli zammına ikna eden kadroda, şimdi CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Faik Öztrak da vardı.

Öztrak’a Hazine Müsteşarlığı yaptığı o dönemi sordum ve emekliye iki maaş ikramiye taahhütlerini değerlendirmesini istedim. Bugün 10.5 milyon civarında emeklinin toplumun en kırılgan kesimlerinden biri olduğunu kaydeden Öztrak, “Başbakan Davutoğlu emekliye taahhüt ettiğimiz iki ikramiyeye karşı çıkarken; biz 90’lı yıllarda popülist politikalara tevessül etmedik diyor. Emekliye 2 ikramiye popülizm değildir, emeklinin bu ekonomide geçmişteki büyümeden alamadığı hakkını, payını almasıdır” dedi.

Her iktidarın iş başına geldiğinde emeklinin durumunu imkanlar dahilinde rahatlatmaya çalıştığını, Davutoğlu’nun 2002 yılında 58. Hükümetin ilk icraatının ne olduğunu bilmediğini kaydeden Öztrak, şunları söyledi:

“Ben kendisine hatırlatayım. Çünkü o dönemin Hazine Müsteşarı olarak benim yaptığım iş, SSK, Bağ-Kur emeklisine iktidarın yaptığı seyyanen zamların kaynağını bulmaktı. AKP’nin ilk döneminde yaptığı seyyanen zam ile SSK emekli aylığında yüzde 30, SSK Tarım aylığında yüzde 35, Bağ-Kur aylığında yüzde 70, Bağ-Kur tarım aylığında yüzde 152 artış sağlandı. Başbakan Davutoğlu dönemin Başbakanı Sayın Abdullah Gül’e telefon açıp sorabilir.”

‘23 MİLYARLIK YÜK SALTANATIN YANINDA BİR ŞEY DEĞİL”

“Ben o gün emekliye yapılan bu zamların kaynağını nasıl bulduysam, bugün de emekliye dini bayramlarda yapılacak iki ikramiyenin kaynağını bulurum” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, emekliye verilecek 2 ikramiyenin maliyetinin 23 milyar TL civarında olduğunu, bunun toplam kamunun faiz dışı harcamaları içinde yüzde 3,5’luk bir paya denk geldiğini belirterek “Eğer ben toplam kamu harcamaları içinde emekli için yüzde 3,5’luk bir manevra alanına, harcamalar arasında kaydırma yapma imkanına sahip değilsem, demek ki kamu maliyesinde, dengelerinde görünmeyen büyük sıkıntılar var” dedi.

Türkiye’de kamu harcamalarının ne kadar verimsiz kullanıldığını bildiklerini, “Kaçak Sarayın bu konuda en büyük simge olduğunu” kaydeden Öztrak, “Bugün Ankara’da Eskişehir yoluna bir çıkın, kamu kuruluşları, Bakanlıklar kendilerine saraylar, köşkler dikti. Kamudaki araç saltanatı artık dillere destan. Milyonlarca dolara mal olan özel uçak filolarını herkes görüyor. Kendilerine her türlü saltanatı hak gören Davutoğlu’nun bugün çıkıp da emekliye 2 ikramiye verilemez demesi, vicdan sahibi hiç kimse tarafından kabul edilmez” dedi.

Bu taahhüt CHP’ye oy kazandırır mı bilmiyorum ama emekliye 2 maaş ikramiye bana da siyasi tercih doğrultusunda kaynağı bulunabilecek bir harcama gibi geliyor. Hele ki; Öztrak’ın sözünü ettiği Sarayın maliyeti ve aşırı harcamalar ortada iken…

Etiketler: