Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Demiryollarında ‘fişleme’ komedisi
Demiryollarında ‘fişleme’ komedisi

Demiryollarında ‘fişleme’ komedisi

Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde görevden almak için fişleme çalışması yapıldı. Bürokratların “Ağzı bozuktur” ifadesiyle fişlendiği öne sürüldü.

17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından kamu kurumlarında başlatılan “fişleme çalışmaları”, bazen komedi filmlerini aratmayan olayların yaşanmasına yol açtı. Bu olaylardan birisi de AKP’nin gözde kurumları arasında yer alan “Demiryolları Genel Müdürlüğü”nde yaşandı. Genel müdürlükte görev yapan üst düzey bürokratların büyük kısmının AKP Hükümeti döneminde atandığını ve AKP’ye bağlı kişilerden oluştuğunu gören kozmik çalışma ekibi, AKP öncesinde atanan birkaç bürokrat için, “ağzı bozuk”, “olumsuz”, “pasif”, “görevden alınmasında fayda var” gibi notlar düşülmesi dikkat çekti.

37 BÜROKRATIN 30’U AKP’Lİ ÇIKTI

Kamu kurumlarındaki “fişleme çalışması” çerçevesinde, Gezi Parkı eylemlerine, muhalefet partilerine destek veren bürokratlar ile cemaat üyesi bürokratların tespit edilmesi amaçlandı. Bunun içinde tüm kamu kurumlarında, AKP’ye “tam bağlı olan bürokratlardan” komisyon oluşturuldu. Gizli komisyonlar, üst düzey bürokratlarla ilgili olarak özel bilgi notları hazırlayarak, bu işle görevli danışmanlara ulaştırıyorlar. Söz konusu çalışmalar sırasında ise ilginç olaylarda yaşandı. Bunların başında da Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde yapılan fişleme geliyor. Kozmik Çalışma Grubu’nun, Demiryollarında görevlendirdiği fişleme ekibi, genel müdür yardımcıları, danışmanlar, daire başkanları ve bölge müdürlerinden oluşan 37 üst düzey bürokratla ilgili olarak bir “fişleme” çalışması yaptı. Yapılan çalışmada, 37 bürokratın 30’unun AKP döneminde atanan kişilerden oluştuğu ve AKP’ye destek verdikleri belirlendi. AKP döneminde önce atanan bürokratların da, “görüşlerini” çok fazla dillendirmeyen yani nötr olarak nitelendirilen kişilerden oluştuğu belirlendi.

AĞZI BOZUKLUKTAN FİŞLENDİ

Demiryolları bürokratları ile ilgili oluşturulan “fişleme listesinde”, söz konusu yedi bürokratla ilgili olumsuz görüş bildirildi. Ancak bu olumsuz görüşün neden kaynaklandığına yönelik ayrıntıya yer verilmedi. Sadece, bazı bürokratlar için, “ağzı bozuk”, bazıları içinde “pasif”, “görevden alınmasında fayda var” gibi değerlendirmelerde bulunulması dikkat çekti. Örneğin üst düzey bürokratlardan M.Ç. için, “eski ülkücü, pasif, sistem adamı, gitmeli”, A.G., için “olumsuz, niteliksiz, kesinlikle gitmeli”, A.G. içinde, “ağzı ve kendisi bozuk, kesinlikle gitmeli” yorumu yapıldı.

“CAMİANIN İNSANI” DEĞERLENDİRİLMELİ

AKP’ye yakınlığı ile bilinen bürokratlar için ise, “camianın insanı” nitelendirilmesinde bulunuldu. Fişleme listesinde, bu kapsamdaki bazı insanlar için ise olumsuz görüşler belirtildi. Bazı bürokratlar için, “camianın insanı ama niteliksiz” yorumları yapıldı. Söz konusu listenin, görevden almalar için baz alınacağı belirtildi. Ancak, listedeki hangi bürokratların görevden alınacağı henüz netleşmedi. Örneğin, halen genel müdür yardımcısı olarak görev yapan üç bürokratın sadece birisi için olumlu görüş verilmesi dikkat çekti.

HÜSEYİN ÖZAY/ ANKARA