Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Dev eylemde kritik gelişme! Neler oluyor?
Dev eylemde kritik gelişme! Neler oluyor?

Dev eylemde kritik gelişme! Neler oluyor?

İşverenle yaptıkları ikinci görüşmeden de sonuç alamayan TOFAŞ işçileri eyleme devam ediyor. TOFAŞ hisseleri ise borsada sert bir düşüş yaşadı.

 

TOFAŞ’ta eylem yapan işçi temsilcileri firma yetkilileriyle ikinci kez görüştü. Görüşme sonrasında açıklama yapan işçi İbrahim Gürlek, “Yetkililer, yarın sabah işe başlamamız şartıyla hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını, maaşlarımızın da aynı şekilde olacağını söyleyerek, işe dönmemizi istedi. Biz de sizlerle yapacağımız görüşmeler sonucu kendilerine cevap vereceğimizi söyledik” diye konuştu.

 
Bursa’da üretim yapan Renault fabrikasında başlayan iş bırakma eylemine TOFAŞ ve Coşkunöz’den sonra MAKO’da çalışan işçiler de dahil oldu.

 

TOFAŞ konu ile ilgili bu sabah KAP’a bir açıklama yaptı. Açıklamada, sorunlar çözülene kadar üretime ara verildiği bildirildi. Geçtiğimiz hafta perşembe akşamı başlayan ve 15 bini aşkın işçinin destek verdiği eylemlerde öne çıkan talepler arasında, bağlı bulundukları Türk Metal Sendikası’nın fabrikalardan çıkarılması ve ücret dengesizliğinin giderilmesi öne çıkıyor.

 
‘YARIN İŞE BAŞLAMAMIZ ŞARTIYLA HİÇ KİMSENİN…’

 
TOFAŞ’a ait fabrikanın önünde eylem yapan işçilerin aralarından seçtiği temsilciler ise ikinci kez firma yetkilileriyle görüştü. Daha sonra arkadaşlarına bilgi veren temsilcilerden İbrahim Gürlek, yetkililerle görüşmelerinden beklentilerini karşılayacak bir sonuç çıkmadığını belirterek, şöyle konuştu:

 
“Yetkililer, yarın sabah işe başlamamız şartıyla hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını, maaşlarımızın da aynı şekilde olacağını söyleyerek, işe dönmemizi istedi. Biz de sizlerle yapacağımız görüşmeler sonucu kendilerine cevap vereceğimizi söyledik. İşverenle hiçbir problemimiz yok, sorunumuz sendika yöneticileriyle.

 

Sakin olun, beklemeye devam edelim. Kendi adımıza olumlu sonuç alıncaya kadar beklemeye devam edeceğiz.” Oyak Renault’da çalışan işçilerin daha önce kabul edilen 2014-2017 dönemine ait sözleşme koşullarının iyileştirilmesi talebiyle perşembe akşamı başlattığı eylem TOFAŞ ve diğer fabrikalardaki işçilerin de katılımıyla devam ediyor.

Etiketler: