Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Devlet kendi ‘Maden Yasası’nı çiğnedi! İşçiler sensör olmadan çalışacak
Devlet kendi ‘Maden Yasası’nı çiğnedi! İşçiler sensör olmadan çalışacak

Devlet kendi ‘Maden Yasası’nı çiğnedi! İşçiler sensör olmadan çalışacak

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Karadon ve Gelik maden ocaklarında, işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin eksiklikler nedeniyle üretim dün itibarıyla durduruldu. Çalışma Bakanlığı, bu karara itiraz eden TTK’nın eksikliklerin giderilmesi için ek süre talebini kabul etti.

 

Bakanlığın yeni Maden Yasası’nı çiğnediği bu kararla, Karadon ve Gelik’te üretim önümüzdeki hafta kaldığı yerden başlayacak ve dört ay boyunca oksijen, hidrojensülfür ve sıcaklık değerlerini ölçen sensörler olmadan devam edecek.
diken.com.tr‘de yer alan habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, Kilimli ilçesindeki TTK Karadon Müessese Müdürlüğü’yle buraya bağlı Gelik İşletme Müdürlüğü maden ocaklarında denetim yaptı.

Denetimlerde ocaklarda merkezi gaz izleme sistemine bağlı kullanımda 100 metan, 31 karbonmonoksit, 16 hava hızı ve dört hidrojen sensörü bulunduğu, ancak sensörlerin hava dönüş yollarında olduğu, temiz hava girişlerinde bulunmadığı saptandı.

 

Kontrol sondajlarının 25 metreden az olduğu belirlenen denetimlerde, oksijen, hidrojensülfür ve sıcaklık değerlerini ölçecek sensörlerin de bulunmadığı, bu yüzden bu değerlerin sistemde izlenip kontrol edilemediği saptandı. Müfettişler, belirlenen eksiklikler nedeniyle dün saat 16.00 vardiyasından itibaren üretimin durdurulmasına karar verdi.

 

Üç vardiyada toplam 3 bin 200 işçinin çalıştığı ocaklarda işçiler iş güvenliği ve tahkimat ağırlıklı mesailerine devam ederken, TTK Genel Müdürlüğü karara itiraz ederek söz konusu eksikliklerin giderilmesi için ek süre istedi.

Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, kurumla bakanlık arasında yapılan görüşmeler sonunda ek süre verildiğini ve ocaklarda üretimin pazartesi veya salı günü başlayacağını söyledi.

 

Yeni Torba Yasa’ya göre maden ocaklarında hidrojensülfür ve ısı ölçerlerin bulunması gerektiğini belirten Demirci, “Müfettişler yasanın yeni çıktığını göz önünde bulundurmadan üretim durdurma kararı almış. Kurum bu cihazları almak için ihaleye çıkacak. Dört aylık gibi bir süre gerekiyor. Yapılan görüşmeler sonunda bakanlıktan ekim ayına kadar süre alındı” dedi.

Etiketler: