Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Büyük greve traktör işçileri de katıldı..Savcılık harekete geçti…
Büyük greve traktör işçileri de katıldı..Savcılık harekete geçti…

Büyük greve traktör işçileri de katıldı..Savcılık harekete geçti…

Bursa’da otomotiv sektöründe bir haftadır büyüyerek devam eden direnişe dün devletten ilk müdahale geldi: İşçi temsilcilerine savcılık tebligatı! Gece yarısına doğru gelen haberse direnişin Bursa ve Kocaeli’den sonra Ankara’yı da sardığını duyuruyordu: Türk Traktör fabrikasında işçiler 23.00’ten itibaren üretimi durdurdu! Peki işçilerin bu iki habere tepkileri ne oldu?

Bursa’da Renault fabrikasında geçen hafta perşembe gecesi başlayan grev, birinci haftasını doldururken dün ilginç gelişmeler yaşandı. Radikal’den Barış Avşar’ın haberine göre önce dün öğleden sonra Renault ve TOFAŞ fabrikalarında işçi temsilcilerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen ve temsilcileri ifadeye çağıran yazılar tebliğ edildi.

Bursa'da otomotiv sektorundeki sendika ve zam krizi suruyor. Gunlerdir uretimin durdugu fabrikalarinda eylemlerini surduren isciler, eve gidemeyince fabrika bahcesinde uyuyorlar.

Bursa’da otomotiv sektorundeki sendika ve zam krizi suruyor. Gunlerdir uretimin durdugu fabrikalarinda eylemlerini surduren isciler, eve gidemeyince fabrika bahcesinde uyuyorlar.

Ancak bu tebligatlar eylemlerin en önemli iki fabrikasında bir kırılma değil, aksine ‘özgüven patlaması’ yarattı. Gece yarısına doğru gelen, “Türk Traktör fabrikasında da iş bırakma eyleminin başladığı” haberi ise özellikle kendi işletmeleri de bu fabrika gibi Koç grubuna bağlı olan TOFAŞ işçileri arasında büyük memnuniyet yarattı.

Renault işçilerinin toplusözleşmenin yenilenerek ücretlerin iyileştirilmesi, Türk Metal Sendikası’nın fabrikadan çıkarılarak işçi temsilcilerinin muhatap alınması ve eylem nedeniyle hiçbir işten atma olmaması talepleriyle başlattıkları direniş bir haftada TOFAŞ, Coşkunöz, Mako, Ototrim, Kocaeli’deki Ford gibi sektörün önemli işletmelerine yayılmıştı.

İşçilerin kararlı tutumuyla büyüyen grevin bitirilmesi için dün ilk ‘resmi’ hamle de geldi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Renault ve TOFAŞ’taki grevci işçilerin temsilcilerine gönderilen yazılarda eylem nedeniyle ifade vermeye gelmeleri istenerek bu ‘suçlama’ ile verilebilecek hapis cezalarının süreleri de belirtiliyordu. Tebligatı alan işçi temsilcileri ise kendilerinin gizli saklı suç işleyen insanlar değil haklarını arayan işçiler olduklarını söylüyordu.

 

Taraftarlardan işçilere destek: Texas burada Türk Metal nerede!

İLK KEZ ‘RESMİ’ BİLDİRİM

Bir haftadır direnen işçilerin kendilerine gelen bu ilk ‘resmi’ yazıya cevabı, ‘greve devam’ oldu. Başta, eylemin başladığı Renault ve diğer önemli merkez TOFAŞ’ta işçiler oybirliği ile bu kararı aldı.

Hatta Mako fabrikasında, savcılık yazısına karşı alınan kararın dışında bir şey daha oldu: İşverenin, en önemli müşteri Hyundai için ‘artık bizden mal almayacak biz de bu fabrikayı kapatır gideriz’ açıklamasına işçiler, ‘Açlıktan ölmeyiz yolumuzdan dönmeyiz’ sloganı ile yanıt verdi.

Gunlerdir fabrika bahcesinde uyuyorlar

COŞKUNÖZ NE YAPACAK?

Ancak yan sanayi fabrikası Coşkunöz’de işverenin de yoğun gayreti ile bir bölünme durumu ortaya çıktı. Diğer fabrikalardaki karar netleşmemişken yapılan oylamada bazı işçiler işe geri dönmek istedi ve 10 kadar işçi de işbaşı yapmak için içeri girdi. Fabrikada durumun bugün netleşmesi bekleniyor.

GECEYARISI ANKARA’DAN BİR HABER

Metal işçilerinin büyük eyleminde dün, tam bu gelişmelerle kapanırken işçiler için iyi haber Ankara’dan geldi. TOFAŞ gibi Koç grubuna bağlı olan Türk Traktör fabrikasında da işçiler 23.00 vardiyasından itibaren üretimi durdurmuştu. Haber TOFAŞ başta olmak üzere tüm fabrikalarda bekleyen işçiler arasında yeni bir coşkuya neden oldu. Böylece metal işçileri direnişlerinin birinci haftasını önce kötü sonra iyi bir haberle kapattılar. Genel olarak her ikisinin etkisi de aynı oldu, ‘kararlılıkla devam’ fikrini besledi…

 

İŞVEREN, SENDİKA VE BAKAN ÇELİK: KİMSE ZARAR GÖRMESİN

Son bir haftadır Türkiye gündemine oturan metal işçilerinin grevinde işverenler, işveren sendikası MESS, işçilerin direniş öncesi örgütlü olduğu Türk Metal Sendikası ve son olarak dün Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından sayıları 12 bini aşan grevcilere sürekli, ‘kimse zarar görmeden eylemi bırakın’ çağrısı yaptı. Ancak işçilerin bu ‘ortak’ çağrılara yanıtı hep, ‘taleplerimiz yerine getirilmediği sürece greve devam’ oldu. Bu kararlar tüm fabrikalarda bütün işçilerin katıldığı oylamalarda alındı.

BURSA'DA BIR HAFTADAN BERI FABRIKA ONLERINDE EYLEM YAPAN OTOMOTIV ISCILERINE EN BUYUK DESTEK AILELERINDEN GELIYOR. EYLEMDEKI ISCILERIN COCUKLARI SOSYAL MEDYADA PAYLASTIKLARI FOTOGRAFLARLA BABALARINA DESTEK VERIYOR. FOTO BURSA, (DHA)

BURSA’DA BIR HAFTADAN BERI FABRIKA ONLERINDE EYLEM YAPAN OTOMOTIV ISCILERINE EN BUYUK DESTEK AILELERINDEN GELIYOR. EYLEMDEKI ISCILERIN COCUKLARI SOSYAL MEDYADA PAYLASTIKLARI FOTOGRAFLARLA BABALARINA DESTEK VERIYOR. FOTO BURSA, (DHA)

Etiketler: