Pazartesi , 11 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Zirvede dolar telaşı… Erdoğan, Başçı ile görüşecek!
Zirvede dolar telaşı… Erdoğan, Başçı ile görüşecek!

Zirvede dolar telaşı… Erdoğan, Başçı ile görüşecek!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yarın bir brifing vereceğini açıkladı. Davutoğlu,

Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. İdam edilen gençlik lideri Deniz Gezmiş ve milli görüş hareketinin lideri Necmettin Erbakan’ı anan Başbakan Davutoğlu özetle şunları söyledi:

Kılıçdaroğlu’nun zihniyetini gösteren ifadeler duyduk onun ağzından. ‘Demokrasi, insan hakları vatandaşımızın ilgisini çekmiyor.’ Ey Kılıçdaroğlu, demokrasi senin ağzına yakışır mı? Cumhuriyet Halk Partisi demokrasinin kargasıdır. Ey Kılıçdaroğlu, senin ağzına demokrasi sözü yakışmaz.

DENİZ GEZMİŞ, NECMETTİN ERBAKAN

HDP de demokrasiye darbe vuruyor. Sayın Demirtaş işte bir başka karga daha. Sizin de ağzınıza demokrasi yakışmıyor. Demokrasinin bu ülkedeki garantisi de hamisi de AK Parti’dir, Ak Parti olacaktır. Şimdi ekonomi alanına da gireceğim ama bugün 10 Mart. İki demokrasi acı hatırasını 10 Mart 1972’de Deniz Gezmiş’in idam kararı onandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN HEYBESİNDE…

10 Mart 2000’de de mahkeme Necmettin Erbakan’ı hapse mahkum etti. İnşallah Türkiye bir daha böyle olaylarla anılmayacak. Demokrasi kargası dedim ya bu sefer de dolardaki dalgalanmalarla birlikte kriz akbabaları çıktı. Kılıçdaroğlu’nun heybesinde hiçbir şey olmadığı için bir kriz olur da bize bir şey düşer diye düşünüyor. Eğer siz kriz akbabasıysanız biz de Anadolu aslanıyız.

Biz yurtdışında temaslarda bulunurken Türkiye’deki bazı çevrelerde dolardaki bu dalgalanmalardan istifade etmeye çalıştılar. New York’taki görüşmelerde ortaya koyulan en önemli husus Türkiye’nin istikrarına yapılan vurguydu. Türkiye’nin ekonomik göstergeleri, dünyanın en sağlan göstergeleri arasında. Bankacılık sektörümüz sapasağlamdır.

BU HALK MEÇHULE 4 YIL BİLE VERMEZ

Hiç kimse kriz peşinde koşmasın. Biz hep vizyonla baktık. Kılıçdaroğlu, ‘Bize 4 yıl verin, ne yapacağımızı görün’ diyor. Bu halk maluma 44 yıl da verir ama meçhule 4 yıl bile vermez.  Ne zaman bir ülke krizle karşı karşıya kalır? İhracatınız tek bir ülkeye bağlıysa korkun. Biz bunun önlemini aldık. Herhangi bir kriz işareti gördüğümüzde proaktif olarak daha o kriz gündeme düşmeden biz tedbirini alırız.

Önümüzdeki günlerde yeni istihdam paketi açıklayacağız. Sadece geçen yıl istihdama kattığımız kişi sayısı 1.4 milyon. Biz nüfus da artsın, gelir de artsın diyoruz. Nüfus arttıkça bu topraklar bereketlenir.

CUMHURBAŞKANI ERDEM BAŞÇI’DAN BRİFİNG ALACAK

Dolayısıyla ekonomik göstergeler üzerinden kimse bir hevese kapılmasın. Ekonomimiz emin ellerdedir. Biz Ak Parti olarak bir koalisyon hükümeti değiliz. Krizler için önlemimizi alıyoruz. O bakımdan ekonomide koordinasyon noktasında da hükümet ile Merkez Bankası arasında da kimse bir kriz haberi beklemesin. Kriz döneminde süreç yönetimi gerekir. Biz küresel ekonominin bu kriz döneminde süreç yönetimini devreye soktuk. Buradan özellikle de spekülatörlerle sesleniyorum. Hiçbir yanlış hesap yapmayın. Gereken tedbiri alır ve uygularız. Ne gerekirse bundan sonra da tam bir koordinasyon içinde gereken adımlar atılır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan brifing alacak.

AJANSLAR

İLGİLİ HABER
FT: ‘Dolar artışının nedeni Erdoğan’ın kibirli tutumu’

Etiketler: