Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Ekonomide kırmızı alarm: Dev fabrikada frene basıldı…İşçiler eylemde….
Ekonomide kırmızı alarm: Dev fabrikada frene basıldı…İşçiler eylemde….

Ekonomide kırmızı alarm: Dev fabrikada frene basıldı…İşçiler eylemde….

Bursa’da faaliyet gösteren otomobil fabrikası Oyak Renault’ta işçiler, ücretlerinde iyileştirme talebiyle eylem başlattı. Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan ve 5 binden fazla işçinin çalıştığı otomobil fabrikasında, 00.00-08.00 vardiyasında görevli yaklaşık bin 500 işçi, servislerle geldiği tesise girmedi ve burada toplandı. 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler de mesailerinin dolmasına rağmen fabrikadan çıkmadı.

 

RESIMID_15741985

 

Mesailerine başlamayan ve fabrikadan çıkmayan işçilerin eylemi yaklaşık 4 saattir sürüyor.

 

Fabrikadan dışarı çıkmayan işçiler, tesis önünde bekleyen arkadaşlarına sloganlar atarak destek oldu. Cep telefonlarının ışıklarıyla birbirlerine destek veren işçiler, istifa ettiklerini belirttikleri Türk-İş‘e bağlı Türk Metal Sendikası ile fabrika yönetimi aleyhine slogan attı

 

5 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

 

İşçiler, ücretlerinde iyileştirme yönündeki taleplerine yanıt alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini savundu.
Bu arada işçiler, geçen ay bir otomotiv yan sanayi firması için daha iyi koşullarda toplu sözleşme imzalayan Türk Metal Sendikası ile işverene tepki amacıyla daha önce de bazı eylemlerde bulunmuştu.

 

Türkiye’nin önemli otomobil fabrikalarından olan ve yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı Renault’ta dün 16.00- 24.00 vardiyası işçileri üretimi durdurup fabrikayı boşaltmadı. Saat 24.00- 08.00 vardiyasında olan yaklaşık 1500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı. İşçiler, bir yetkilinin gelip açıklama yapmasını istedi.

 

EYLEM DÜN GECE BAŞLADI

 

 

Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretildiği Renault Fabrikası önünde ise eylem yapan işçiler zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak eylemlerini sürdürdü.

 

Bu sırada slogan atmak isteyenlere de megafonla sık sık ‘Aramızda provokasyon amacıyla gelenler olabilir, lütfen slogan atmayın’ anonsu yapıldı. İşçiler, sendikanın kısa süre önce bir otomotiv yan sanayi fabrikasında işçilere yüzde 60 zam aldığını, kendi haklarını korumadığını iddia etti ve son bir aydır dile getirdikleri sorunlarının çözülmesi için muhatap bulamadıkları için eylem yaptıklarını söyledi.

 

DHA

 

İLGİLİ HABER

 

Türkiye’nin dev fabrikasında iş bırakma..İşçiler isyan etti !

Etiketler: