Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Enflasyon hedefinin % 75’i 4 ayda gerçekleşti
Enflasyon hedefinin % 75’i 4 ayda gerçekleşti

Enflasyon hedefinin % 75’i 4 ayda gerçekleşti

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, enflasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonun Nisan ayında beklentileri aşarak yüzde 1,63 olarak gerçekleştiğini, yıllık enflasyonun ise yüzde 7,91’e yükseldiğini söyledi. Öztrak, “2008 yılından bu yana en yüksek Nisan ayı enflasyonu oldu” dedi. Öztrak ekonomik verilere ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

 

 

ENFLASYON DAR GELİRLİYİ EZDİ

 

 

Nisanda özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı etkileyen gıda fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 14,7 ile son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyondaki eğilimi gösteren “çekirdek enflasyon” rakamlarında, yıllık bazda azalış görülse de Nisan ayında bu azalış eğiliminde yavaşlama göze çarpıyor. Bu da kaygı vericidir. Kaldı ki 9 çekirdek enflasyon göstergesinin ortalaması Nisan’da yüzde 1,7 artış göstermiştir. Bu, 2012 Ekim’inden bu yana en yüksek artıştır.

 

 

ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ HIZLANIYOR

 

Nisan’da yurtiçi üretici fiyatları da yüzde 1,43 arttı ve yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış son 5 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İlk 4 aydaki artış ise yüzde 4,1’i buldu. Bu rakamlar döviz kurundan fiyatlara geçişkenliğin Nisan ayında belirginleştiğini gösteriyor. 2009’da çıkardığı kararnameyle döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasının önünü açaıp, Türk firmalarını döviz kurlarından en çok etkilenen şirketler haline getiren Hükümetin, kurlardaki artıştan kaygılandığı görülmektedir. Mevzuatta yaptığı değişikliklerle Türkiye’ye nakit para girişinde beyan zorunluluğunu kaldıran Hükümet, bu durumu “Irak ve Suriye gibi karışıklık yaşanan ülkelere yapılan ihracatın gelirinin Türkiye’ye getirilmesini kolaylaştırma amacıyla yapıldığını” açıklamaktadır. Bu çerçevede, ülkeye döviz girişine yönelik sınırlamaları kaldıran düzenlemelerin, ülkeye para getirecekleri teşvik etmeyeceği aksine ürküteceği, terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusunda Türkiye hakkında yeni soru işaretleri oluşturacağı bilinmelidir.”

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: