Çarşamba , 21 Ocak 2015
Anasayfa » Ekonomi » Erdoğan Merkez Bankası’na çattı, doları fırlattı!
Erdoğan Merkez Bankası’na çattı, doları fırlattı!

Erdoğan Merkez Bankası’na çattı, doları fırlattı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ey Merkez Bankası” diye başlayıp “Şimdi diyebilirler ha, Merkez Bankası bağımsızdır, ben de bağımsızım” diyerek Merkez Bankası’nı faiz konusunda eleştirmesi üzerine dolar fırladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda genç işadamlarıyla biraraya gelen Erdoğan, Merkez Bankası’nı faizi indirmediği için eleştirdi. Dünyada faizler inerken Merkez Bankası’nın faiz indirmediğine dikkat çeken Erdoğan “Ey Merkez Bankası. Daha neyi bekliyorsun. Kendileriyle de konuşacağım. Bu iş böyle yürümez” diye konuştu. Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından 2.30 TL civarında seyreden dolar 2.32 TL’yi aştı.

İsviçre Merkez Bankası’nın para birimini euro’ya karşı serbest bırakma kararının ardından 2.30 TL’ye yerleşen dolar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı sert eleştiren konuşmasının ardından gün içi en yüksek seviyesi olan 2,3238 TL’ye yükseldi.

Dolar şu dakikalarda 2.3195 TL seviyelerinde seyrediyor.

 

ERDOĞAN MERKEZ BANKASI’NI BU SÖZLERLE ELEŞTİRDİ

 

Erdoğan’ın Merkez Bankası’na eleştirileri şöyle:

 

“Hakikaten dünyada herkes inerken, bizim merkez bankası sağ olsun hala olduğu yerde duruyor. İnmiyor, düşürmüyor, yahu neyi bekliyorsun sen? Buyurun petrol fiyatları 45 dolara geldi.

 

Azerbaycan Devlet Başkanı buradaydı, biz hesapları 60 dolar üzerinden yaptık. Şimdi burada sıkıntımız var. Yatırımlar konusunda sıkıntımız var diyorlar. Orada o 15 doların hesabını yapıyor. E bizim petrolle ilgili bizim bir sıkıntımız yok. Tam aksine lehimize şu anda. Bunun halkımıza dönüşünü yatırımcıya dönüşünü süratle sağlamak lazım.

EY MERKEZ BANKASI

Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun. Şimdi diyebilirler ha, Merkez Bankası bağımsızdır, ben de bağımsızım.

 

Kendileriyle de konuşacağım. Bu iş böyle yürümez. Burada bir şey var. Bizim yatırıma ihtiyacımız var, istihdama, üretime ihtiyacımız var. Şimdi istihdamda bir sıkıntı görünüyor. Yani birçok Batı ülkesiyle mukayese edilmeyecek şekilde iyiyiz de, inelim yüzde 5’e kadar ya, düşelim buralara.”