Çarşamba , 21 Ocak 2015
Anasayfa » Ekonomi » Erdoğan neyi bekliyor?
Erdoğan neyi bekliyor?

Erdoğan neyi bekliyor?

Erdoğan’ın Merkez Bankası bağımsızdır çıkışını Dr. Süleyman Yaşar sözde olarak yorumladı. Süleyman Yaşar, Erdoğan’ın Merkez’i eleştirdiğini ama gereğini yerine getirmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGİK temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda Merkez Bankası’nı eleştirdi. Yüksek faizle istenen yatırımın gelmeyeceğini belirten Erdoğan, “Merkez Bankası sağ olsun faiz konusunda hala olduğu yerde duruyor“ dedi.

Cumhurbaşkanı, “Uluslararası camiadaki faiz politikasına yakın bir politikayı bizim de uygulamamız lazım. Dünyada herkes faizleri indirirken bizim merkez bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen? Şimdi merkez bankası bağımsızdır diyebilirler, ben de bağımsızım” diye devam etti.

Erdoğan, “Cumhurun sesi olarak bunu yapmak durumundayız, gerekirse çağırıp kendileriyle bunu konuşacağız, bu iş böyle yürümez” dedi. ‘Gereğini yapmadı’ Erdoğan’ın bu çıkışını değerlendiren gazetemiz yazarı Dr. Süleyman Yaşar, Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı’na çıkışını sözde olarak yorumladı.

Süleyman Yaşar, AKP’nin 12 yıllık iktidarı boyunca Merkez Bankası’nın yüksek faiz ve düşük kur politikası izlediğini ve bunun neticesinde Türkiye’nin ihracata yönelik mal üreten sanayiye yatırım yapacağı yerde lüks konuta, lüks AVM’lere, lüks ithalata kaynaklarını harcadığını ve Merkez Bankası’nın Türkiye’yi sıcak paraya mahkum ettiğini söyledi. Başbakanlığı döneminde Erdoğan’ın Merkez Bankası’na sürekli “Faizleri indirin” uyarısında bulunduğunu ama gereğini yapmadığını belirten Yaşar şöyle devam etti:

“Oysa Japonya Başbakanı Shinzo Abe ülkesinde ekonomiyi durgunluktan çıkarmak için parasal genişleme yapmak isteyince, buna karşı çıkan Japonya Merkez Bankası başkanını istifa ettirdi ve kendi para politikasını uygulayacak yeni bir başkan atadı. Erdoğan, bunu yapmadığına göre Merkez Bankası’na sözde karşı çıkmış oldu. Faiz lobisi diyor ama lobiye de karşı hiçbir şey yapmadı. Bunu 12 yıldır söylüyorum; bunlar uygulanmayınca ekonomi sıkıştı, ihracat yapamayınca büyüme düştü ve işsizlik çoğaldı. Sonuç olarak Türkiye sıcak paraya mahkum edildi. Kısa vadeli dış borçlar 138.7 milyar dolara çıktı. Ekonominin geldiği bu olumsuz durumdan Tayyip Bey “Ben sorumlu değilim, Merkez Bankası bağımsızdır” diyemez, çünkü önümüzde Japonya Başbakanı Shinzo Abe örneği var.”

NURŞEN GÜNGÖR