Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Erdoğan’a gönderme: ‘Kur artışının şirketlere maliyeti 74 milyar lira!’
Erdoğan’a gönderme: ‘Kur artışının şirketlere maliyeti 74 milyar lira!’

Erdoğan’a gönderme: ‘Kur artışının şirketlere maliyeti 74 milyar lira!’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, her kur ve faiz artışlarının sanayiciye büyük risk doğurduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Açık söyleyeyim, her kur ve faiz artışında hepimizin cebinden gitti, haberiniz olsun. Onun için de her ikisinde de minimum seviyesinde olması, olmazsa olmazımız” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı.  Bu yılın ekonomik anlamda Türkiye’nin “düşe kalka yol alacağı” bir yıl olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Birinci çeyrekte hızlı bir toparlanma beklenmiyor. Bunun de en önemli noktası ihracat pazarlarımızda zayıflama var. Faiz ve kurdaki dalgalanmalar da iç piyasamızı olumsuz etkiledi” şeklinde konuştu.

BANKALARA ÇALIŞTILAR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları belirtti:

“Tüm şirketlerimizin finansman gideri bankalara ödedikleri para ne kadar? diye baktık, finansman giderlerinin bir önceki seneye göre artışı 31 milyar lira. Yani şirketlerimiz 2013’teki tüm ilave kazançlarının hepsini faize vermişler. Almışlar, para kazanmışlar. Kime çalışmışlar? Bankaya çalışmışlar ama sanayinin bu noktadaki durumuna baktığımızda sanayinin durumu daha vahim.

KUR HAREKETİNİN MALİYETİ 74 MİLYAR LİRA
TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu
Kur hareketlerinin tüm şirketlere maliyeti aynı dönemde 74 milyar lira olmuş. Faizini 2 misli üstünde neredeyse sanayide bunun getirdiği yük ise 19 milyar lira olmuş.

Yani kazancımızdan daha fazlasını nereye ödemişiz? Kime ödendiği belli olmayan döviz artışına ve artı bankalara çalışmış gibi görünüyoruz. İş adamı olarak sanayici olarak kur hareketleri bize büyük risk doğruyor çünkü şu andaki borçların büyük bir çoğunluğu Türk özel sektörün borcu. Açık söyleyeyim her kur artışında ve faiz artışında hepimizin cebinden gitti haberiniz olsun. Onun içinde her ikisinde de minimum seviyesinde olması olmazsa olmazımız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, faiz konusunda geçen ocak ayından beri Merkez Bankası’na yaptığı eleştiri ve baskı sonucu dolar yükselmişti. Kurdaki artış da toplumun tüm kesimlerine ek mali yük getirmişti.

İSMAİL SERÇE | ANKARA (CİHAN)

Etiketler: