Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Eylemci THY işçisine 10 bin lira tazminat
Eylemci THY işçisine 10 bin lira tazminat

Eylemci THY işçisine 10 bin lira tazminat

Türk Hava Yolları (THY) işyerlerinde 2012 yılındaki sendikal grev ve direnişlere katıldığı gerekçesiyle işten atılan kadın işçi Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru sonunda 10 bin lira tazminat kazandı. AYM, işe iade davalarında Yargıtay’ın farklı daireleri arasındaki görüş farklarının hukuk güvenliği ve adil yargılama hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

 

 

Hava-İş Sendikasının THY işyerlerindeki toplu-iş sözleşmelerinde yaşanan tıkanma üzerine geliştirdiği grev ve direnişlere katılan 305 işçi toplu olarak işten atılmıştı. Bu işçilerin tümüne yakını açtıkları işe iade davasını kazanmıştı. İşe iade kararlarını Yargıtay 7.Hukuk dairesi onaylamıştı. Bu işçilerden Türkan Bal da işten atılma kararını iptal ettiren işçiler arasında idi. Ancak Bal’ın mahkemede kazandığı davanın temyiz incelemesi Yargıtay 22.Hukuk dairesinde görüşülmüştü.

 

 

Ve 22.Daire, işçilerin lehine karar veren 7.Hukuk dairesinin aksine Bal’ın, dava konusu eyleme katıldığı tarihte raporlu olmasını esas alarak, işe iade yönündeki mahkeme kararını bozmuştu. İşçi Bal da Yargıtay daireleri arasındaki bu görüş farklılığına dikkat çekmiş, aleyhine verilen karar ile adil yargılanma hakkının ihlal edildiği şikayetiyle AYM’ye bireysel başvuru yapmıştı.

 

 

Geçen sürede işçi Bal yeniden işçi olarak işe alınmıştı. AYM, bu başvuruyu görüştü ve kabul edilebilir buldu. Sonuçta, işçi Bal’ın anayasanın 36.maddesindeki adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmedildi. AYM, buna bağlı olarak işçi Bal’a bu ihlal nedeniyle 10 bin lira da tazminat ödenmesine de oybirliğiyle karar verdi.

 

ADNAN KESKİN