Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Grevdeki işçiler zam için yol kapattı
Grevdeki işçiler zam için yol kapattı

Grevdeki işçiler zam için yol kapattı

Kastamonu’da, orman ürünleri fabrikasında işverenin toplu sözleşme görüşmesine katılmaması sonucu greve çıkan 380 işçinin bekleyişi sürüyor. İşçiler, grevin 27’nci gününde fabrikanın yanından geçen Kastamonu-İhsangazi yolunu ulaşıma kapattı.

Ağaç İş-Sendikası’nın örgütlü olduğu SFC Orman Ürünleri Fabrikası’nda, işçilerin istediği zammı vermek istemeyen işveren, sendika ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerine katılmadı. Sendika da işçiler arasında yaptığı oylama sonunda grev kararı aldı.

DAVUL- ZURNA EŞLİĞİNDE HALAY

Geçen 27 Ocak’ta başlayan grevin 27’nci gününde işçiler fabrika önünde beklemeye devam etti. İşçiler, sabah fabrikanın girişindeki yolu ve yanından geçen İhsangazi ilçesi yolunu ulaşıma kapattı. İşçiler, yolda davul- zurna eşliğinde çiftetelli oynayıp halay çekti. Asgari ücretle çalışan işçiler, işverenin zam ve sendikal hak taleplerini yerine getirmesini istedi. İşçiler, polisin uyarısıyla bir süre sonra yolu ulaşıma açarken, fabrika önünde beklemeye devam etti.RESIMID_15504094

Ağaç İş Sendikası Genel Sekreteri Hasan Doğan, SFC işçisinin haklı mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, “Grevdeki işçilerin bu mücadelesine kulak verilmeli. Sorunun çözülmesi yönünde ilgili kurumu ve kişilerin fabrika ile sendika arasında gerekirse aracılık etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Fabrika yetkilileri, işçilerin grevi karşısında lokavt kararı almaları gerektiğini, ancak bunu yapmayarak beklemeye devam edeceklerini söyledi.

Gürkan YILMAZ/ KASTAMONU, (DHA)

 

Etiketler: