Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Gümrük Bakanlığı’ndan organizasyona 1.65 milyon
Gümrük Bakanlığı’ndan organizasyona 1.65 milyon

Gümrük Bakanlığı’ndan organizasyona 1.65 milyon

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2011-2015 yılları arasında organizasyonlar için bir buçuk milyon lira harcadı. Bu bütçe, işbirliği anlaşmaları, yabancı heyet toplantıları, misafir ağırlaması ve Ahilik Haftası kutlamaları gibi kalemlere gitti. CHP, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği tören, fuar gibi organizasyonlara yapılan ödemeleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Temsil, tanıtma ve ağırlama ödeneğinin hangi amaçlar için kullanıldığının Bakan tarafından açıklanmasını istedi. Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine yanıt veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Bakanlığının son dört yıl içerisinde 89 adet organizasyon düzenlediğini ve bunlar için 1.655.334,93.-TL harcama yapıldığını kaydetti.

Temsil, tanıtma ve ağırlama ödeneğinin hangi amaçlar için kullanıldığına ilişkin bilgi veren Bakan Canikli, “Bu ödenek, ülkemiz ile çeşitli konularda işbirliği anlaşmaları yapmak, eğitim almak veya vermek amacıyla gelen yabancı heyetlerle yapılan toplantılar ile gelen misafirlerin ağırlanması için kullanılmıştır. Ayrıca, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası ve Çalıştayı, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi toplantıları, Esnaf ve Sanatkarlar Destek ve Eylem Planı toplantıları ve Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında kullanılmıştır.” Bakan Canikli, organizasyon hizmetlerinin hangi gerçek ve tüzel kişilerden alındığ, ne kadar ödeme yapıldığı ve hangi kaleme ne kadar harcandığına ilişkin sorulara ise yanıt vermedi.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: