Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Hakediş bedeli ihale bedelini aştı
Hakediş bedeli ihale bedelini aştı

Hakediş bedeli ihale bedelini aştı

İstanbul Anadolu Adliye Sarayı’nın yapan firmaya ihale bedelini aşan hakediş bedeli verildiği ortaya çıktı. Adliyenin yapımında çalışan işçiler ise paralarını alamadıkları için hâlâ mahkemelik.

Dünyanın en büyük adliyesi olan ve 2013 yılında açılışı yapılan İstanbul Anadolu Adliye Sarayı’nın yapımını üstlenen firmaya ihale bedelini aşan hakediş bedeli verildiği ortaya çıktı. Adalet sarayının yapımında çalışan işçiler ise paralarını alamadığı için halen mahkemelik. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 2007 yılında ihaleye çıkılan İstanbul’daki Anadolu Adalet Sarayı’nın yapımına ilişkin bilgi verdi. İhaleyi alan Mertkan ve Şira ortaklığına 10 Mart 2011 tarihi itibariyle 44 adet hakediş için toplam 267 milyon 875 bin TL ödeme yapıldı. 195 Milyon 990 bin tl ihale bedeliyle verilen Adalet Sarayı için ödenen hak ediş, ihale bedelini aştı.

İHALE BEDELİ 195 MİLYON

İstanbul Kartal İlçesinde inşa edilen Anadolu Adalet Sarayı için 2007 yılında 195 milyon 990 bin tl bedelle ihaleye çıkıldı. İhaleye başlangıçta 19 şirket katılmak için başvurdu. Bu şirketlerden 7’si daha sonra ihale dışı bırakıldı.CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuyu TBMM’ye taşıdı. İhaleye katılan firmaları ve ihale dışı bırakılan firmaların isimlerinin ve sebeplerinin açıklanmasını istedi. İhaleyle ilgili iddiaların yanıtlanması istemiyle önerge veren Tanrıkulu ihale bedelini aşan hak ediş ödemesi gerçekleşmiş midir? Aşım tutan ne kadardır?” dedi. Önergeye yanıt Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’den geldi. Bakan Güllüce Anadolu Adalet sSarayı yapım işi ihale bedelinin 195 milyon 990 bin Tl olduğunu ve ihaleye 19 firmanın girdiğini en az teklifi veren MERTKAN İnş.San. ve Tic.LTD.ŞTİ ile ŞİRA Elektrik İnx. Tic. LTD.ŞTİ ortak girişiminin ihaleyi aynı bedelle anahtar teslimi aldığını söyledi.Bakan Güllüce’nin verdiği bilgiye göre; İhlas Holding-iş deneyimi belgesinin uygun olmaması, Kırcal İnş.San ve Tic-Ekcan İnş. Ortak girişimi-formatına uygun olmaması belgeleri teslim etmemesi, Güriş İnş-Fema İnşaat ortaklığı- formata uygun olmaması, Ermit Müh.inş -Yapıtek inş. Ortaklığı-formata uygun olmaması, Aysel İnş-E.R.S. inşaat ortaklığı- cari oran tablosunun tasdikli olmaması belgeleri idareye teslim etmemesi, Ve-Na inş-yapım işleri gelir ortalamasının az olması, İz-Ka inş-Durmaz inşaat -Pekerler inşaat ortaklığı-yapım işleri gelir ortalamasının az olması nedeniyle ihalede değerlendirme dışı bırakıldı. Bakan Güllüce ihaleyi ilan firmaya 10 Mart 2011 tarihi itibariyle 44 adet hak ediş için toplam 267.875.941,57 TL ödeme yapıldığını kaydetti. Güllüce firma hakkında Bakanlığına ulaşan herhangi bir yolsuzluk iddiasının bulunmadığını da bildirdi.

İŞÇİLER MAHKEMELİK OLDU

Anadolu Adalet Sarayı’nın otopark inşasının tamamlanmadan teslim edildiği yönündeki soruya yanıt veren İdris Güllüce, “Bahse konu binanın geçici kabulü yapılmış olup, halen kesin kabulü yapılmamıştır” dedi. Adalet Sarayı’nın yapımında çalışan işçilerin hak ettikleri ücretleri alamadıkları konusunu ise Bakan verdiği cevap ile doğruladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Bina inşaatında çalışan işçilerin alacakları ile ilgili olarak İcra Müdürlüklerine ve İş Mahkemelerine açılmış davalar bulunmakta olup, hukuki süreç devam etmektedir” bilgisini verdi.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: