Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kaçak villaları da sıfırladılar!
Kaçak villaları da sıfırladılar!

Kaçak villaları da sıfırladılar!

İzmir’in Urla İlçesi Zeytineli Köyü Hacılar Koyu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen villaların da bulunduğu evler için yeni bir gelişme ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı tarım ve doğal SİT alanı olan koyun imarını değiştirdi. Bakanlığın kararıyla 8 villanın da yer aldığı 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlar askıya çıktı.

Urla Zeytineli Köyü Hacılar Koyu’ndaki, villalardan ikisinin, 25 Aralık soruşturma dosyası tapelerinde  Erdoğan için yapıldığının ileri sürülmesi tartışmaları beraberinde getirmişti. Günlerce süren tartışmalar sonrasında villaların bulunduğu alan, birinci derece doğal SİT alanı kapsamından, inşaata izin veren 3’üncü derece SİT alanına dönüştürüldü. Yapılan bu değişiklikler de, çeşitli kurumlarca yargıya taşındı.

Konuyla ilgili davaların İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’nde halen devam ettiği belirtildi. Bu davalar devam ederken önemli bir gelişme yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı tarım ve doğal SİT alanı olan Zeytineli Köyü Hacılar Koyu için plan yaptı. Bakanlığın kararıyla 8 villanın da yer aldığı 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlar askıya çıktı.

Dün (çarşamba) askıya çıkarılan planlara göre, Urla Zeytineli Mahallesi Sarpdere Mevkii’ndeki 122 bin 470 metrekare alana sahip toplam 10 parsele ilişkin hazırlanan imar planı, bakanlıkça 22 Ocak’ta onaylandı. Buna göre planda, toplam 122 bin 470 metrekarelik alanın, sadece 37 bin 720 metrekarelik bölümü tarım alanı olarak öngörüldü. 6 bin 220 metrekarelik alanın park olarak ayrıldığı planda, 39 bin 355 metrekarelik alan konut alanını yapıldı. Buna göre de, tartışılan vilların da bulunduğu evlerin, üzerindeki yasal tartışmaların sona ereceği öne sürüldü. SİT alanı değişikliğine dava açan avukatların, bu gelişme üzerine yeni bir dava açmaya hazırlandıkları ifade edildi.

DHA

Etiketler: