Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kapalıçarşı’ya kaçak kat
Kapalıçarşı’ya kaçak kat

Kapalıçarşı’ya kaçak kat

Beyoğlu’nda masa-sandalyeleri kaldıran AKP’li belediye, Fatih’te çatı katlarının işletme haline getirilmesinin yanında, bölgede kış bahçelerinin de önü açan bir yasayı onayladı.

AKP’li belediyelerin çifte standartı bu kez Fatih’te ortaya çıktı. Beyoğlu Belediyesi, bölgenin tarihi dokusu ve insan trafiğini gerekçe göstererek, kaldırımlardaki masa-sandalyeleri kaldırarak bölge esnafının tepkisini çekmişti. Fatih Belediyesi ise her sokağı tarih kokan bölgeyi adeta şantiyeye çevirecek bir karar aldı.

Sit alanı olan bölgede imar planlarını komple değiştirecek bir karar, geçtiğimiz günlerde belediye meclisinde oy birliği ile alındı. Karara göre, Fatih bölgesinde ticari fonksiyonu bulunan iş yerleri çatı katlarında kafe, lokanta gibi işletmeler açabilecek. Buna ek olarak, kapı önleri ve kaldırımları adeta yaya trafiğine kapatan kış bahçesi uygulamasının da önü açılacak. Belediyenin imar komisyonundan geçerek plan notlarına eklenen bu karar değerlendirilmesi için 4. Koruma Kuruluna gönderildi. Kurul kararı onaylarsa Kapalı Çarşı dahil ticari fonksiyonu bulunan yerlerin terasları işletmeye dönüştürülebilecek. Ayrıca daha önce yıkım kararı alınmış olan kaçak durumdaki terasların meşrulaşmasını da sağlayan hüküm, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu tarafından Tarihi Yarımada’da tarihi yapıların tahribatı ve kaçak katların önünün açılması olarak değerlendirildi. Plan notlarına eklenen karar şöyle:

“Konaklama tesis alanları, konut-konaklama alanları, turizm kültür alanları, 2. derece ticaret alanları ve ev pansiyonculuğu yapabilen alanlarda; Ortak alan kullanımı şartıyla teras çatı veya kış bahçesi yapılabilir. Teras çatı yapılmsı halinde yanlızca sökülüp takılabilir ve şeffaf malzeme kullanılabilir, yükseklik 2,80 cm’yi aşamaz. Teras çatı yapılması halinde saçak ucundan itibaren 1.50 metre olan kısmı çatı formunda yapılmak kaydıyla, kalan kısmı teras olarak kullanılabilir.”

DENETİMSİZ MÜDAHALENİN ÖNÜ AÇILIR

Konuyu Taraf’a değerlendiren Hacıalioğlu: “Tarihi yapılarda teras çatıya dönüştüğünde ciddi bir şekilde yapının özgün karakterine de müdahale edilecek şekilde bir tadilatı getirecek. Çatı, mimarisiyle bir bütündür. Eski yapıların bir çoğunda çatıya gemici merdiveni ile çıkış mümkündür. Şimdi siz bu işletme teras fonksiyonu verdiğiniz zaman çatıya ciddi inşai faliyet kazandırmış oluyorsunuz. Kararın denetimsiz bir yapılaşmanın önünü açacağını belirten Hacıalioğlu: “ Bu adeta gayriyasal kullanılan terasların da meşrulaştırılması anlamını taşır. Kaçak yapılaşmanın önünü açar. Kış bahçeleri kararı da benzerdir. O da aynı şekilde zemin katları imara açar. Çatı için her ne kadar burada açılır kapanır gibi ifadeler kullanılsa bile bu Tarihi Yarımada içerisinde kullanılabilir bir kat imar izninin önünün açılması anlamına gelir. Binalarda yapılacak esaslı değişim için, bu karar sebebiyle koruma kuruluna gitmeden inşai faaliyetin yapılacak olması son derece denetimsiz bir eski eser yapılara müdahale anlamına geliyor” dedi. Koruma kurulunun vereceği kararın son derece önemli olduğunu vurgulayan Hacıalioğlu: “Koruma kurulunun koruma yasasına bağlı olarak bu kararı onaylaması mümkün değil. Onaylamaları durumunda bu yasayı ihlal etmiş olacaklar” dedi.

AYFER ÇALIKIRAN

Etiketler: