Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kartpostal satıcılığından Kapalıçarşı patronluğuna…Hüseyin Özen kimdir
Kartpostal satıcılığından Kapalıçarşı patronluğuna…Hüseyin Özen kimdir

Kartpostal satıcılığından Kapalıçarşı patronluğuna…Hüseyin Özen kimdir

Günlerdir tartışma konusu olan Kapalıçarşı’daki esnaf isyanın ardından, Bedestenin yeni sahibi ilk kez konuştu. Taraf’a konuşan Hüseyin Özen Kapalıçarşı’daki iş hayatına 13 yaşında kartpostal satarak başladığını söyledi.

Kapalıçarşı’daki Sandal Bedesten dün vakıfların boşaltma kararı çerçevesinde dükkanlar esnafın direnişine rağmen polis zoruyla boşaltıldı. 80 dükkanın bulunduğu Sandal Bedestenini Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2.5 yıl önce 3.5 milyon TL harcanması kaydıyla yatırım projesi adı altında ihale etmesi sonucu  Hüseyin Özen aldı. İhaleyi kazanan ve Sandal Bedesten’in yeni sahibi olan Hüseyin Özen tahliye sonrası Taraf’a konuştu. 40 yıldır Kapalıçarşı’da olduğunu belirten Özen “ Buradaki iş hayatım 13 yaşında kartpostal satarak başladım” dedi.

‘BEDESTEN BOŞALTILDIĞINDA 53 YAŞINA GİRDİM’

Tam da Bedestenin boşaltıldığı gün 53 yaşına girdiğini söyleyen Özen: “13 yaşında Sultanahmet ve Ayasofya’nın önünde kartpostal satıyordum. Ben okumuş üniversite mezunu insanım. Hafta sonları İngilizcemi ilerletmek için Sultanahmet, Ayasofya’da turistlerle ilgili giderdim kart alıp satardım. 3-4 dil biliyorum. Kapalıçarşı’da çalıştım Turistlere İngilizce rehberlik yaptım. Oraları 13 yaşından beri biliyorum. İlk dükkanımızı da 1993 yılında aldık. Kafe aldık. Oradaki en büyük kafe bizimdi. Oradaki büyük halı dükkanı bize ait. 40 yıldır oradayım. Orayı çok iyi bilirim” dedi.

“İHALEYE GİRMEK İÇİN DÜKKANIMI SATTIM”
Özen: “Şu ana kadar harcadığım 2-3 trilyon para var. Bunların hepsi yanacaktı. Dolayısıyla burayı yapacağız. Bizim orada Sultanahmet’te büyük bir yerimiz vardı orayı satarak girdim ihaleye. Sandal Bedestenin yüzde 35’i zaten bizim. Dükkanların yüzde 35’i kardeşimin üzerine. Yine çanta, Kuyum, deri gibi işler yapıyorduk. Çarşının içinde ne yapılıyorsa onu yaptık” dedi.

ESNAFI İHALEYE BERABER GİRMEYE İKNA EDEMEDİM”

Oradaki esnafla ihaleye beraber girmek istediklerini ancak onların bunu kabul etmeyerek ayrı ihaleye girdiklerini dile getiren Özen: “Arkadaşlarıma, çocuklara yalvardım biz bir araya gelelim diye. Ben bunlara gereken her şeyi yaptım. O yüzden aleyhime kimse konuşmadı. Biz hep beraber girseydik orayı alırdık. Beraber girmeyi istemediler. Hatta orada bana dedilerdi ki biz sizinle girmeyeceğiz dediler. İhaleye ayrı girdiler ve gayet şeffaf bir ihale oldu. Ben şimdi tam konuşursam onların da haksız oldukları görülür. Ben onu da çok konuşmak istemiyorum” dedi.

AYFER ÇALIKIRAN/TARAF

Etiketler: