Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kaybolan meslekler için müjde
Kaybolan meslekler için müjde

Kaybolan meslekler için müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kaybolmakta olan meslek erbabına faizsiz kredi verileceğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu, Ankara’da Yeni Türkiye Buluşması toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Halkbankası Genel Müdürü’nü çağırarak faizsiz krediyle ilgili talimat verdiğini söyledi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Eğitiminde öğrendiğimden daha fazlası babamın dükkanına gittiğimde onun komşuları ile ilişkilerinde, onun insani temasta kurduğu derin muhabbette gördüm. Hala gözümün önünde gitmeyen ve iki prensibi bana çocuk yaşlarda nakşeden özellikten bahsetmek istiyorum. Ortaokulda bir hana girdim.

YERDE 50 LİRA BULDUM

Yerde 50 lira buldum götürüp babama teslim ettim. Etrafta kimse sahi çıkmayınca… Oğlum etraftaki dükkanlara sordun mu dedi. Git bütün dükkanlara sor bulamazsan geri getir dedi. Gittim, kimse ben düşündüm demedim. Ben onlardan kanıt istememiştim. Ama hiçbiri ben düşürdüm demedi. Gördüğüm şey şu oldu: Esnaf yalan söylemez. Babam gidip sor dediğinde neye güveniyordu. Biliyordu ki gerçek sahibi varsa söyleyecek.

ESNAF SÖZÜNÜ YERİNE GETİRİR

İkinci husus esnaf söz verdiyse yerine getirir. Babam o parayı fakirlerle ilgili bir kuruluşa bağışladı. Belgeden daha önemlisi sözün kendisidir. İnsan olana söz yeter. Adana’dan bir telefon gelir ve çok ciddi miktarda malı senet dahi olmadan gönderirdi babam. Çünkü bilirdi ki söz senet demektir ayrıca bir kağıda gerek yoktur.

HALKBANKASI GENEL MÜDÜRÜ’NÜ ÇAĞIRDIM.

Halkbankası Genel Müdürü’nü çağırdım ve kredilerin açılması talimatını verdim. Siz buradayken krediler derhal açılıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faizsiz kredi vereceğiz. Ustalık mertebesine gelmiş kardeşlerimize özel imkan tanıyalım dedik. 3 yıl ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış kardeşimize de faizsiz kredi vereceğiz. Bu sene 600 milyona çıkardığımız Halk Bankası kredilerinin faizlerini karşılama miktarını, ‘Yüz milyon artıralım’ denildi, ben bununla da yetinmedim, 150 milyon artırıyoruz. Önümüzdeki yıl 4 milyara yakın kredi kullanılabilecek.

AVM’DE ESNAFA YER

AVM’ler (alışveriş merkezleri) açılması kriterlerini değiştirdik. Her AVM’de esnaf ve sanatkarlara en az yüzde 5 yer ayrılması zorunluluğu getirdik. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere de binde 3 oranında yer ayırdık her AVM içinde. Bu yerlerde kira rayiç bedelin dörtte biri alınacak, daha fazla değil. Çalışma saatlerinin tanziminde esnaf ev sanatkarlarımızın günlük hayat ritimleri göz önüne alınacak. Sürekli indirimler konusunda esnafı koruyacak yeni düzenlemeler yapacağız. Esnaf  sanatkar odalarına kayıtta ustalık belgesi ile ilgili çıkan bütün sıkıntılar giderilecek.”

AJANSLAR