Perşembe , 14 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Milyonlarca kiracı ve ev sahibine çok önemli uyarı !
Milyonlarca kiracı ve ev sahibine çok önemli uyarı !

Milyonlarca kiracı ve ev sahibine çok önemli uyarı !

İzmir’de, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Kira Hukuku Sempozyumu’nda, komşusunun gürültü, kötü davranışı, yemek kokusundan rahatsız olan kiracının açtığı davalarda, kiraya verenin de sorumlu tutulduğuna dair Yargıtay kararları bulunduğu hatırlatıldı. ‘Manevi ayıp’ kabul edilen bu hallerde kiracılara kira indirimi, tazminat ve fesih hakkı doğduğu bildirildi.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği bilimsel toplantılar ‘Kira Hukuku Sempozyumu’ ile devam etti. 7 üniversiteden, kira hukuku alanında kitap ve akademik çalışmaları bulunan, ülkenin bu alandaki önde gelen uzman akademisyenlerinin katıldığı etkinlikte, kiracı-kiraya veren ihtilaflarına ilişkin yargı kararlarına da dikkat çekildi.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat İnceoğlu, yüksek yargının manevi ayıba dönük kiracı lehine kararları bulunduğunu, kamuoyunda pek bilinmediğini ifade etti. Doç. Dr. İnceoğlu, Yargıtay’ın kiraya vereni sadece konuttaki kusurlardan sorumlu tutmadığını, üçüncü kişilerin davranışlarını da manevi ayıp kapsamına alarak mülk sahibini sorumlu kabul ettiğini dile getirdi.

RESIMID_15527424Doç. Dr. İnceoğlu, şöyle dedi:

“Evi kiraladınız, komşunuz gürültü yapıyor ya da size hakaret ediyor, kötü davranıyor. Apartmana restoran açıldı, kötü kokular geliyor. Binanın yakınından otoyol geçti, gürültü gelmeye başladı. Rahatsızlığa neden olan bu gibi durumlarda da kiraya veren sorumlu. Tüm bunlar manevi ayıp olarak değerlendirilip, kiracı lehine kararlar çıkıyor.”

KİRA İNDİRİMİ

Doç. Dr. Murat İnceoğlu, ‘Manevi ayıp’ olması halinde kiracılara kira indirimi, tazminat talebi ve sözleşmenin feshi haklarının doğduğunu söyledi. Kiraya verenlere, üçüncü kişilerin davranışlarından da sorumlu tutulabileceklerini bilmeleri uyarısında bulundu. Doç.Dr. İnceoğlu, kiralanandaki ayıplara ilişkin şunları söyledi:

“Kira hukukunda, kiralananın kullanımına engel bir durum varsa ayıp olarak nitelendirilir. Yeni Borçlar Kanunu’nun 301’inci maddesine göre ayıbın teslim anında mevcut olması şart değil, sonradan da ortaya çıkabilir. Teslimden önceki ayıplar nedeniyle kiracı sözleşmeden dönebilir. Teslim sonrası ayıplarda ise öncelikle ayıbın giderilmesi talep edilir. Bu gerçekleşmezse kira indirimi, tazminat, fesih gibi haklar doğar. Yeni kanunumuzun 317’nci maddesi sadece basit tamiratla giderilebilecek hasarları kiracıya yükler, diğerleri kiraya verenin sorumluluğundadır.”

DHA

İLGİLİ HABER
Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem başladı

 

Etiketler: