Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kobane için 2 milyon dolar harcayan ünlü işadamı şimdi de servetinin yarısını bağışlıyor
Kobane için 2 milyon dolar harcayan ünlü işadamı şimdi de servetinin yarısını bağışlıyor

Kobane için 2 milyon dolar harcayan ünlü işadamı şimdi de servetinin yarısını bağışlıyor

ABD’nin Türk yogurt devi Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya da servetinin büyük bir kısmını hayırseverlik işlerine bağışlayacak milyarderler arasına girdi. Ulukaya, servetinin yarısı kadarını hayırseverlik işlerine bağışlayacağını açıkladı. Ulukaya’nın kişisel servetinin 1,41 milyar dolar olduğu biliniyor.

Türk yoğurt devi Ulukaya, The Giving Pledge adıyla bilinen ve dünyanın en zengin kişileri Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ve Microsoft kurucusu Bill Gates tarafından başlatılan kampanyaya dahil olmuş oldu.

Associated Press’e konuşan Ulukaya, hayırseverlik projelerine dünya genelindeki göçmenlere yardım ederek destek vereceğini belirtti.

Ulukaya, bu kampanya için Tent (Çadır) adını verdiği bir internet sitesi kurduğunu ve bu siteye zaman içinde fon desteği sağlayacağını söyledi.

Ulukaya, Tent sitesinin faaliyetlerinin göçmenlerin sorunlara dikkat çekmek ve dünya genelindeki göçmenlere sağlık ve eğitim desteğini kapsayacağını söyledi.

Ulukaya daha önce de Kobane’ye 2 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu.  Ulukaya, “Ya oradaki katliamı seyredeceğiz ya da o insanları kurtarmak için bir şeyler yapacağız” demişti.

 

HAMDİ ULUKAYA KİMDİR?

 

Hamdi Ulukaya 1972 yılında Erzincan’da doğdu. Ailesinin kökeni Tunceli’nin Pertek ilçesine dayanır. Türkiye vatandaşı olup, Amerika’ya göç ettiğinde Amerikan vatandaşı olmuştur. Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra 1994’te ABD’ye gitti ve 1997 yılında University of Albany’de eğitim görmeye başladı.
Babasının tavsiyesi üzerine 2002’de New York’un taşrası sayılabilecek Euphrates’te beyaz peynir firması açtı. 2005’te Utica yakınlarında Kraft’a ait kapalı eski bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve Chobani adını verdiği şirketi kurdu. 2007 yılında Türk usulü süzme yoğurt üretimine başladı ve bu ürün Greek Yogurt (Yunan yoğurdu) adı altında ABD’de popüler oldu. Ulukaya 2009 yılında, The Business Review dergisinin ’40 yaş altı en başarılı 40 girişimci’ listesinde yer aldı.

2012’de Idaho’da 450 milyon dolarlık yeni bir tesis açtı ve Avustralya’da bir süt çiftliği satın aldı. Bloomberg’e göre 2013 yılında mal varlığı yaklaşık 5.4 milyar dolar olarak açıklandı ve Chobani ABD’nin en çok satan yoğurt markası olarak adlandırıldı.

Haziran 2013’te Ulukaya, ‘Ernst & Young World Entrepreneur Of The Year 2013′ seçildi.

Etiketler: