Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Kobani, yeniden inşası için yardım bekliyor
Kobani, yeniden inşası için yardım bekliyor

Kobani, yeniden inşası için yardım bekliyor

Savaşın yıktığı Kobani’nin yeniden inşası için yardım bekliyor. DTSO Ortadoğu ile Ticari İlişkileri Geliştirme Komisyonu, Kobani’yi ziyaret ederek kantonun öncelikli ihtiyaçları konusunda incelemelerde bulundu. Diyarbakır’da Yeniden İnşa Kongresi toplamak istediklerini söyleyen Kobani Kantonu Başkanı Enver Müslim: “Öyle bir şehir inşa edilmeli ki bu direnişe yakışır olsun” dedi. Kobani’nin yüzde 80’nin yıkıldığını belirten Müslim, şu ana kadar 60 bin kişinin geri döndüğünü belirterek, insani koridorun bir an önce açılması gerektiğini söyledi.

KOBANİ AMBORGA ALTINDA

Kobani üç taraftan ambargo altında olduğunu hatırlatan Ortadoğu ile Ticari İlişkileri Geliştirme Komisyonu Başkanı Hüsnü Pervane: Sınır kapısı vakit kaybedilmeden ticarete ve insani yardıma açılmalı. Savaşın tahrip ettiği Kobani’de incelmeler yapan heyet, kanton yönetiminden bilgi aldı. Ziyarette, kentin yeniden inşası için yapılabilecekleri istişare edildi. Yapılan ziyarete ilişkin açıklama yapan Komisyon Başkanı Hüsnü Pervane, şu anda Kobani’ye yapılan yardımların ancak az sayıda insanın temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olduğunu belirtti.

KENTİN YÜZDE 80’Nİ YIKILDI

Kanton Başkanı Enver Müslim Müslim, “Yüzde 80’i yıkılmış olan bir bölgeye 60 bin sivil geri döndü. Bu geri dönüş temel ihtiyaçları da beraberinde getirecek. Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırmanın yollarını arıyoruz. Bizler de strateji ve yöntemler belirlemeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Kentin yeniden inşası konusunda ise bir kongre gerçekleştireceklerini ve bunun muhtemelen Diyarbakır’da olacağını belirten Müslim, bu konuda tüm kesimlerin katkılarını beklediklerini söyledi.

Tevgera Civaka Demokratik (TEVDEM) Başkanı Dozdar Hemo ise şehrin inanılmaz derecede tahrip olduğunu hatırlattı. Şehrin bir kısmının destansı direnişin sembolü olarak müzeye dönüştürüleceğini söyleyen Hemo, “Pazarımız yok, temel ihtiyaç malzemeleri sınırlı miktarda. İnsan sayısı arttıkça ihtiyaçlar da artacak. Bunun üzerine çalışma yapılması gerekiyor. Tüccarlar için sınırda, insani yardımlar için açılacak koridor konusunda resmi bir uygulama yok. Eğitim, sağlık ve gıda ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Mazot ve benzin olmamasından kaynaklı insanlarımızın eli kolu bağlı durumda. Tarım şu anda yok denecek düzeyde. Çarşımız, marketimiz, pazarımız yok. Günlük beş kamyona kadar gıda yardımı yapılmasına izin veriliyor. İnsani koridorun açılması bizler için hayati önem taşıyor. Enkazların altında çok ceset var. Havaların ısınmasıyla hastalıklara sebep olmasından endişe ediyoruz. İlaç yardımlarının yapılması ve koşulların iyileştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BAHAR KILIÇGEDİK

Etiketler: