Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Konsept projenin geleceği bilirkişi raporuna bağlı
Konsept projenin geleceği bilirkişi raporuna bağlı

Konsept projenin geleceği bilirkişi raporuna bağlı

Sancaktepe’de sahra hastanesi yapılacakken konsept projeye dönüşen arazi için bilirkişi raporu bekleniyor. Yüzde 25’i satılan projede ise inşaat başlamadı.

Sancaktepe’de deprem ve doğal afetlerde sahra hastanesi olarak kullanılacak alanla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Sinpaş GYO’nun “Aydos Country” adlı projesinin bulunacağı 50 bin metrekarelik arazinin imar durumunun değiştirilmesine açılan dava süreci devam ettiği için inşaat başlamadı. Sancaktepe Belediyesi araziyi “sağlık tesis” alanından “konut ve ticaret” alanına çevirmişti. Bu değişim üzerine dava açan CHP eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Özgen Nama, arazi ve projeyle ilgili başka iddialarda da bulundu. Nama, arazinin 60 milyon liraya satıldığını ancak o bölgede bu kadar büyük bir parselin 1.65 emsal ile 200 milyon değeri olduğunu aktardı. Nama ayrıca süren davada bilirkişi raporu beklendiğini söyledi.

HÂLÂ TEMEL ATILMADI

Sancaktepe Belediyesi, 2013 yılında 50 bin metrekarelik Sağlık Bakanlığı’na hastane yapılması için tahsisli arazide, deprem sonrası toplanma yeri, çadır alanı gibi hizmetler için hizmet alanına çevrilmesi için İBB’den imar değişikliği istedi. Sancaktepe Belediyesi ayrıca arazinin bir kısmının “belediye hizmet alanına” ve idari tesis alanına” dönüştürülmesini talep etti. Bu talebin üzerinden çok geçmeden arazinin konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi için İBB’ye dilekçe sundu. İBB’nin Nisan 2013 Meclis toplantısında gündeme gelen değişiklik CHP’li üyelerin ret oylarına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Afet sonrasında sahra hastanesi yapılması için tahsis edilen yeşil alanın konut ve ticaret alanına dönüştürülmesine o dönemde İBB CHP izleme komisyonu dava açtı. Dava süresi tamamlanmadan arazinin Sinpaş GYO’ya satıldığını söyleyen davacılardan CHP’li eski meclis üyesi Özgen Nama, sözlerine şöyle devam etti; “Hukuk mücadelemiz hâlâ sürüyor. Ekim ayında mahkemenin gönderdiği bilirkişi heyeti araziyi inceledi. Henüz bilirkişi raporu yayımlanmadı. Sinpaş GYO ise buradaki dairelerin satışını yapsa da hâlâ temel bile atmadı. Bence, inşaata başlamasının nedeni davanın sonucunu beklemek. Ayrıca biz satışın iptali içinde dava açmıştık ancak o dava mahkeme tarafından ret edildi.

NAMA: ARAZİ ÇOK UCUZA SATILDI

Arazinin gerçek değerinden çok düşük bir bedele satıldığını iddia eden Özgen Nama, “Bu arazi Sinpaş’a 60 milyona satıldı. Bu semtte 1 emsal inşaat izni olan araziler bile metrekaresi 2 bin liraya satılıyor. Ancak buraya 1.65 emsal izin verildi. Yani burası için en düşük metrekare fiyatı 3 bin 500 lira olması gerekiyor. Ayrıca bu kadar büyük ve Aydos ormanlarına komşu bir arazinin en az 200 milyon liraya satılması lazımdı” dedi.

 

BİLLUR ÖZGÜL

Etiketler: