Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » “Kur farkını Diyanet karşılasın”
“Kur farkını Diyanet karşılasın”

“Kur farkını Diyanet karşılasın”

CHP, Diyanet’in hacı adaylarının euro olarak ödediği hac ücretinin dolara çevrilmesinden dolayı ortaya çıkan kur farkının karşılanması için teklif verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hacı adaylarının euro olarak ödediği hac ücretinin tahsilini ABD dolarına çevirince, CHP aradaki kur farkının Diyanet tarafından karşılanması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu imzasıyla verilen ve Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik öngören teklifin gerekçesinde ‘ekonomi yönetiminin istikrarsızlığa sürüklemesinin maddi yükünün yurttaşların çıkarılamayacağı’ belirtildi. Tanrıkulu teklifinde şöyle dedi:

Hacı adayları yıllardır hac ücretlerini euro cinsinden ödemekteydiler. 2014 yılının Kasım ayında “Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu” tarafından alındığı belirtilen karar ile 2015 yılı Hac ücretlerinin hacı adaylarından Avro yerine, Amerikan Doları cinsinden tahsil edileceği açıklanmıştır. Ancak bu kararın alındığı 2014 Kasım ayından, Hacı adaylarının kesin kayıt yaptırmaları gereken ay olan 2015 Mart ayına kadar dolar kuru 2.20 TL seviyelerinden 2.64 TL’ye yükselerek yüzde 20’lik olağanüstü bir artış sergilemiştir. Bu artışın sonucu olarak Euro’dan Dolara geçiş yapılmasaydı bugün itibariyle Hac ziyareti için kişi başına normal konaklamada 7850 TL (2 bin 780 Avro karşılığı) ödeyecek olan bir yurttaşımız, bu değişiklik nedeniyle kişi başı 9500 TL (3 bin 600 dolar karşılığı) ödemek zorunda kalacaktır.

Yani 2015 yılında Hacca gitmek isteyen yurttaşlarımız, bu karar ve mevcut Hükümetin oluşturduğu siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sebebiyle kişi başı yaklaşık 1600 Türk Lirası fazla ödemek zorunda kalacaktır. 2015’de Hacca gideceklerin sayısının 55 bin olduğu düşünüldüğünde, vatandaşla-rımızın uğrayacağı toplam zararının 90 milyonu bulacağı hesaplanmaktadır. Bir kamu kuruluşu olan ve dolayısıyla ticari kaygılarla değil, toplumsal yararı düşünerek hareket etmesi gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından yaratılan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıktan doğan zararı Hacı adaylarına fatura etmesi kabul edilemez. 2015 yılı Hac ücretlerinin, hiç olmazsa bu kararın alındığı Kasım 2014’teki Merkez Bankası ABD Dolar kurları üzerinden hesaplanması, kur artışından kaynaklanacak maliyetlerin ise Diyanet bütçesinden karşılanması yerinde olacaktır.”

GÜLER YILMAZ

Etiketler: