Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Nükleer santral için referandum çağrısı
Nükleer santral için referandum çağrısı

Nükleer santral için referandum çağrısı

Sinop’a nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşma (Türkiye-Japonya) ve anlaşmanın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı Meclis genel kuruluna geldi. Anlaşmayı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Hükümete ‘referandum yapalım’ önerisi getirdi.

Enerjide AKP hükümetinden önce Türkiye’nin dışa bağımlılık oranının yüzde 67 olduğuna dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili ve Sinop Milletvekili Engin Altay, 2012’de bu oranın yüzde 72’ye çıktığını söyledi. Altay, “Sinop’a kurulması düşünülen reaktörün akredite bir lisansı da yok, denenmişliği de yok. Dünyanın bir ülkesinde kurulmuş ve çalışıyor değil. Riski büyük bir macera. O kadar meraklıysa Taner Yıldız, gitsin bunu Kayseri’ye yapsın” dedi. Altay sözlerine şöyle devam etti: “Bu hükümet kayıp kaçak sorununu çözebilseydi on yıl hiç enerji yatırımı yapmadan Türkiye’nin her yerinde şalterler açık ve çalışır olurdu. 1990-2012’de enerji talebi yüzde 129 artmış, 2002-2012’de enerji ithalatı yüzde 220 artmış. Talep yüzde 129 artıyor, dışarıdan alım yüzde 220 artıyor. Hükümet Türkiye’yi sonu belirsiz, yanlış bir enerji politikasına, politikasızlığına mahkûm etti” diye konuştu.

CHP’li vekil, anlaşmanın onaylanmasını nükleer santralle ilgili bir referandum yapılana kadar ertelenmesini istedi. AKP Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy ise nükleer santrallerin yerinin referandumlarla, yerli halka sorarak tespit edilemeyeceğini belirterek, “Atom Enerjisi Kurumu’nun en doğru yeri, en doğru şekilde tespit etmek için çalıştı. Türkiye’nin bir devlet politikası olarak kuracağı nükleer santralleri hiçbir şekilde lokal olarak yapılacak referandumlara bağlayamayız” görüşünü dile getirdi.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: