Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Putin, Türkiye’nin neden vazgeçilmez olduğunu açıkladı
Putin, Türkiye’nin neden vazgeçilmez olduğunu açıkladı

Putin, Türkiye’nin neden vazgeçilmez olduğunu açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başka projelerin olasılığı durumunda Türkiye ile Türk Akımı doğalgaz boru hattının gerçekleştirilmesi ile ilgili işbirliğinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşt’te Macar Başbakanı Viktor Orban ile düzenlediği basın toplantısında Putin basının sorularını cevapladı.

Rusya lideri, “Türkiye ile işbirliğinden vazgeçmeyeceğiz. Sadece bu ayıp olduğu için değil. Türk dostlarımızla anlaştıktan sonra ‘bize Avrupa başka şey öneriyor, dolayısıyla hayır’ diyoruz demek saçma. Aynı zamanda bunu yaparak kendimizi aptal yerine de koyabiliriz. Bugün Avrupa Komisyonu vazgeçti, yarın evet dedi, öbür gün yine vazgeçer, daha önceki yıllarda olduğu gibi… Rusya bugün çok güvenli ortak ve gelecekte de böyle kalmaya devam edecek” dedi.

Putin Güney Akım konusunun kapatıldığını yineleyerek, “Güney Akım’a artık dönüş yok. Türk ortaklarımızla anlaştık. Türkiye ise hafızam yanıltmıyorsa, Gazprom için doğalgaz alım kapasitesi bakımından Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci ülke. Bu çok büyük piyasa” diye konuştu.

Macar Başbakanı Orban da Türkiye üzerinden Yunanistan’a yönelik Rus doğalgaz sevkiyatına ilgi duyduklarını söyledi.

FUAT SEFEROV | MOSKOVA – CİHAN

 

Etiketler: