Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Renault’da anlaşma sağlanamadı; direnişe devam
Renault’da anlaşma sağlanamadı; direnişe devam

Renault’da anlaşma sağlanamadı; direnişe devam

Türkiye’nin otomotiv devi Oyak Renault’ta çalışan işçilerin ücret artışı isteğiyle başlattıkları üretimi durdurma eylemi 11’inci gününe girerken dün gece başlayan ve sabaha karşı biten görüşmeden yine sonuç çıkmadı.

OYAK Renault’da ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen işçilerin 15 Mayıs’ta üretimi durdurarak başlattıkları eylem 11.nci gününe girdi. Fabrika içinde ve dışında beklemeye devam eden işçiler adına işçi temsilcileri avukatları ile fabrika yöneticileri yine masaya oturdu. Dün gece saat 22.00’de başlayıp bugün 04.00’te sona eren görüşmede taraflar yine uzlaşmaya varamadı.

İşçiler adına açıklama yapan Avukat Deniz Baykal, görüşme esnasında neler yaşandığını açıklamak çok doğru değil, müzakere görüşmeleri devam ediyor, ancak görüşmelerden şu an için olumlu bir sonuç çıkmadı. İki tarafta çözüm için iyi niyetli olduğunu ortaya koydu. İşverenin ve işçi arkadaşların kendine göre birtakım düşünceleri ve çekinceleri var. Görüşmeler gündüz saat 11.00’de devam edecek. Bu iş artık bir şekilde sonuçlanacak diye tahmin ediyorum diye konuştu.

İŞÇİLER DEVAM DEDİ

Avukat ve Fabrika yönetimiyle yapılan toplantıya katılan işçi temsilcisi Ekrem Salım ise,” Toplantıya ara verildiği esnada dışarıda bekleyenlerin yanına gelerek, işveren bize bin lira avans, 480 lira banka promosyonunu ve yıl sonu 600 lira para vermeyi teklif ettiler. Şu anda bizim elimizde bu üç madde var. Saat ücretlerine yansıtılacak miktar hakkında kesin bir rakam vermediler ve bir ay süre istediler. Bir ay süre içerisinde analiz yapacaklarını söylediler” dedi.

Salım, maaşlarda kademeli iyileştirmenin ve saat ücretlerinin artırılması konusunda somut bir açıklamanın olmadığını belirtti. Salım’ın “Karar hepimizin kararı. Bu sürece ya ‘Tamam’ yada ‘devam’ diyeceğiz” demesi üzerine işçiler de bu maddeleri kabul etmediklerini belirterek eyleme devam edeceklerini söyledi.

Bursa’da, iş bırakma eylemlerine katılan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Şl ile yan sanayi kuruluşlarından Coşkunöz, Mako ve Ototrim işçileri, firma yönetimleriyle anlaşmaların sağlanmasının ardından işbaşı yapmıştı.

Hüseyin TÜCCAR/BURSA, (DHA)

 

Etiketler: