Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Ruhani’nin yanında konuştu: En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz
Ruhani’nin yanında konuştu: En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz

Ruhani’nin yanında konuştu: En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en pahalı doğalgazı İran’dan aldığı söyledi. İran’ı ziyaret eden Erdoğan, başkent Tahran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en pahalı doğalgazı İran’dan aldığını belirtti. Erdoğan, fiyatın inmesi halinde Türkiye’nin İran’dan daha fazla doğalgaz alabileceğini vurguladı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına başkanlık etti. Anlaşmaların imza töreninin ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde bölge meselelerinin de ele alındığını belirterek, “Bölge adeta ateşten bir çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu” dedi.

“EN PAHALI DOĞALGAZI İRAN’DAN İTHAL EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

“Ticaret noktasında 2013 – 2014 ‘te bir düşüş söz konusu. Bir hedef belirlemiştik maalesef bunda geriyiz. Yeni dönemde çok farklı adımları dayanışma içinde birlikte atmak istiyoruz. Bu irade iki tarafta var ama gecikmeler oluyor, bunları aşmamız lazım. Enerjide biz İran’ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 95’lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran’dan ithal ediyoruz. Fiyatlar aşağı çekilirse çok daha fazlasını alırız. Dost ve kardeş iki ülke birbirleri içinde olmazsa biz kiminle dayanışma içinde olacağız. En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz, bunu uygun bir yere getirmemiz lazım.

“BİZLER BİRBİRİMİZE SESLENDİĞİMİZ ANDA DUYABİLECEK DURUMDAYIZ”

Elektrik enerjisini de İran’dan aldığımız düşünülürse ne denli dayanışma içinde olduğumuz görülebilir. Asıl hedef diğer ürünler noktasında da 30 milyar dolarlık hedefi yakalamamızdır. Bizler birbirimize seslendiğimiz anda duyabilecek durumdayız. İnanç turizmi noktasında bunu daha da arttıralım. Göreve geldiğimizde İran’dan gelen sayısı 13 milyondu, bugün 40 milyonu aştı.

“KUR BASKISINDAN KURTULALIM”

Ekonomide alımları kendi paralarımızla yapalım. Bununla kur baskısı altında kalmayız. Bununla hem bölgeye hem de uluslararası camiaya örnek oluruz.

MEZHEP SAVAŞI

Irak’taki sorunları ele aldık. Kim kimi öldürüyor diye baktığımızda, ben mezhebe bakmam, insan odaklı bakıyorum… Bu kadar insan öldürülüyor. Bunu kabullenmek mümkün değil. Bizim müzakere ile bu kana son vermemiz lazım. Birbirleri ile vuruşanları bir araya getirelim. Ne kadar arabuluculuk yapıyoruz bunların üzerinde duralım ve Rabbimizin de yardımı ile netice alalım diye düşünüyorum. Ruhani kardeşime misafirperverliği sebebi ile teşekkür ediyorum.”

Liderin konuşmalarının ardından yapılan anlaşmaların imza törenine geçildi.

Ümit KOZAN – TAHRAN / DHA

Etiketler: