Cuma , 27 Şubat 2015
Anasayfa » Ekonomi » Saray konuşuyor, o uçuyor… Dolar güne rekorla başladı
Saray konuşuyor, o uçuyor… Dolar güne rekorla başladı

Saray konuşuyor, o uçuyor… Dolar güne rekorla başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası ve bağımsızlığını hedef alan açıklamaları ve ABD’de açıklanan verilerinin etkisiyle dün 2.50 liraya çıkan dolar yeni güne de bu düzeyin üzerinde başladı.Dolar, dün Türkiye’de piyasaların kapandığında 2.50 lira dolayında hareket ederken, bugünün erken saatlerde 2.5085 liraya kadar çıktı. Dolar daha sonra 2.5040 – 2.5050 aralığında hareket ederken, euro da 2.81 lira sınırına kadar yükseldi.

Saat 12.00 sularında ise dolar 2.5170 liraya yükseldi.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ TETİKLİYOR

Doları, Erdoğan’ın önceki gün söylediği Merkez Bankası’nı eleştiren, “Bağımsızlık zırhına sığınarak bize karşı tavır takınma. Başka bir yere bağımlılığın mı var bunu söyle” sözleri tetiklemiş, dolar 2.49 liraya dayanmıştı.Erdoğan’ın sözlerinin ardından gündeme gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın istifa ettiği iddiaları da dövizi yukarıya iten nedenler arasında sayıldı.

Ancak, dün bu iddiaların Başbakanlık tarafından yalanlanmasıyla dolar 2.4796 liraya kadar geriledikten sonra, ABD’de enflasyonun, Merkez Bankası’nın istediği yükseliş eğiliminde olduğunu gösteren verilerinin açıklanmasıyla yeniden tırmanışa geçti 2.5 liraya çıktı.

DHA