Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Saray korkusu ülkeyi yakıyor
Saray korkusu ülkeyi yakıyor

Saray korkusu ülkeyi yakıyor

Erdoğan’ın “Vatan hainliği” suçlamasından korkan Merkez Bankası, dövizdeki yükselişi durduracak tek silah olan faizi artıramadı. Güne 2.68’den başlayan dolar, anında tepki göstererek 2.72’yi geçti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faizi indir’ baskısıyla başlayan dolardaki yükselişe çare arayan Merkez Bankası, dünkü toplantısında faize dokunamadı. Piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıklayan MB, politika faizini değiştirmedi. Faize beklendiği gibi dokunamayan banka, faizin alt ve üst koridorlarına da müdahale etmedi. Açıklamada, gecelik faiz oranlarından, marjinal fonlama oranının yüzde 10.75, açık piyasa işlemlerinde piyasa yapıcısı bankalara repoda tanınan borçlanma imkanı faizi yüzde 10.25, MB borçlanma yüzde 7.25 seviyelerinde bırakıldığını belirtildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale oranı da yüzde 7.5’ta kaldı. MB ayrıca, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan MB borçlanma oranı yüzde 0, borç verme oranı yüzde 12.25’da tuttu.

 

Merkez Bankası, dövizdeki yükselişi frenlemek için lira cinsi zorunlu karşılıkların faizini artırdı. Açıklamada, “TL cinsi zorunlu karşılıklara ödenen faizde 50 baz puan artırıma gidilmiştir. Uygulama 8 Mayıs 2015’ten itibaren başlanacaktır” denildi.

 

MB açıklamasında, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerdedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken, iç talep büyümeye ılımlı katkı vermektedir. Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyonu olumlu etkilemektedir. Küresel belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir. Ayrıca, TL zorunlu karşılıkların faiz oranlarında ölçülü bir artışa gidilmesinin ve döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim yapılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirilmiştir” denildi.

 

FAİZLERDE YUKARI HAREKET

 

Merkez Bankası kararının ardından faizde yukarı yönlü hareket oldu. Bankanın likidite adımlarını daha da belirginleştireceği beklentisiyle gösterge tahvilin faizi 6 ay sonra çift haneyi gördü. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,05’e çıktı. Faiz en son 30 Eylül’de yüzde 10,01’i görmüştü. MB, TL zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında 50 baz puan artırıma gitti. Uygulamanın 8 Mayıs’tan itibaren başlayacağı belirtildi. Bankaların MB’den alabilecekleri 1 hafta vadeli döviz depolarının faiz oranları ise 24 Nisan’dan itibaren dolar için yüzde 4,5’tan 4’e, Euro için yüzde 2,5’ten 2’ye indirdi. Banka faiz oranlarına ise beklendiği gibi dokunmadı.

TARAF

Etiketler: