Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Sivaslılar ‘Ahilik’ kültürünü yaşatacak….SİP kuruldu !
Sivaslılar ‘Ahilik’ kültürünü yaşatacak….SİP kuruldu !

Sivaslılar ‘Ahilik’ kültürünü yaşatacak….SİP kuruldu !

Sivaslıların gelir ve refah seviyesini arttırmayı hedefleyen Sivas İş Platformu, klasik dernek anlayışının ötesinde bir model ortaya koydu.. Sosyal çevreyi sosyal kazanca dönüştüren Platform, Selçuklu döneminde kurulan ve yüzyıllar boyunca Anadolu’daki tüccarların dayanışmasına zemin hazırlayan Ahilik Teşkilatı’ndan da izler taşıyor.

“SİP; SOSYAL DAYANIŞMA DEĞİL, TİCARİ DAYANIŞMA”
Sivas İş Platformu Kurucusu, DENETEAM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Doğan, Sivas’ın en çok göç veren şehir olduğunu, İstanbul’da 3 milyon dünyada ise 7 milyon Sivaslı bulunduğunu söyledi. Doğan ” Büyük şehirlere gelen hemşehrilerimiz sosyal ihtiyaçtan dolayı bin 500’e yakın köy derneği kurarak, sosyal dayanışmalarını yerine getirdiler Dünyadaki rekabetin artmasından dolayı ticari hayatta da dayanışma ihtiyacı hisseden hemşehrilerimiz ile bir araya gelerek Sivas İş Platformu’nu kurduk’ dedi.

Şirketlerinin karını artırmak isteyen Sivaslı iş adamlarını Platforma üye olmaya davet eden Doğan şöyle devam etti:
“Sivas İş Platformu olarak amacımız; Türkiye’de ve dünyada bulunan Sivaslıları ‘Tanı, Tanıştır, Tanın’ sloganıyla bir araya getirmek. Bu sayede, güvenilir işadamlarının sosyal çevresini ortak kullanıma açarak sosyal sermayeye dönüştürüp gelir elde etmelerini sağlamak. Haftalık düzenlenen SİP toplantılarında üyelerimiz kendilerini ve firmalarını tanıtıp özel isteklerde bulunuyorlar. Diğer üyeler ise bu taleplere sosyal çevresi ile destek oluyor. Üyelerin birbirlerine yardım etmek için gösterdiği çaba ve pozitif yaklaşım ile büyük bir iş ağı oluşmakta.”

PLATFORMUN TEMELLERİ AHİLİK SİSTEMİNE DAYANIYOR
Kalkınmanın tarihî değerlerin, günün şartlarına göre yeniden yorumlanmasıyla mümkün olacağını kaydeden DENETEAM Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Doğan, Sivas İş Platformu gibi oluşumların temellerinin Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki Ahilik sistemine dayandığını ifade etti. Doğan, “‘Bol olsun, bereketli olsun hepimizin olsun” felsefesi ile hemşehrilerimizin daha üretken hale getirerek, iktisadi olarak güçlenmesini hedefliyoruz” dedi.

KİMLER ÜYE OLABİLİR?
Kısa zamanda Sivaslılar tarafından yoğun bir ilgi gören Sivas İş Platformu’na, Sivaslı iş adamları, eşi Sivaslı olanlar ve Sivas’ta yatırımı olan iş adamları üye olabiliyor.

Etiketler: