Pazartesi , 2 Mart 2015
Anasayfa » Ekonomi » Şubat ihracatı düştü!
Şubat ihracatı düştü!

Şubat ihracatı düştü!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Şubat ayı ihracat rakamları, Erzurum’da açıkladı. Şubat ayındaki ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13’lük düşüşle, 10 milyar 495 milyon dolar olduğunu açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk iki ayında toplam ihracatın yüzde 6.7 gerileme ile 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, son 12 aylık ihracat ise yüzde 1.7 artışla 155 milyar 14 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Palandöken Dağı’ndaki Polat Renaissance Otel’de düzenlenen Şubat ayı ihracat rakamlarının açıklamasına, Vali Ahmet Altıparmak, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkcıoğlu, TİM Denetim Kurulu üyesi Sabri Ünlütürk, Doğu Anadolu İhracatcılar Birliliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen ve çok sayıda işadamı katıldı.

İNCE MEMED ÖKSÜZ KALDI

Protokolün yaptığı konuşmaların ardından TİM Başkanı Mehmet Büyükeşi Şubat ayının rakamlarını açıkladı. Konuşmasına Türkiye ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Büyükekşi, ‘İnce Memed’in artık öksüz kaldığını söyledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Doların tüm dünyada değer kazanması sonucunda ihraç birim fiyatlarında önemli bir baskı var. Sadece AB-28 bölgesine ihracatta paritenin etkisi eksi 900 milyon dolar oldu. Diğer bölgelerde ve sektörlerde de doların değerlenmesi ve zayıflayan talebe bağlı olarak yüzde 20’lere varan birim fiyat düşüşleri yaşadık. Ayrıca kar yağışı üretim ve lojistik kaybı anlamında ihracatımızı olumsuz etkiledi. Merkez Bankası faizde indirim düzeyi ihracatçılarımızın beklentisini karşılamaktan oldukça uzak. Kısa vadede Merkez Bankası’ndan faiz konusunda daha kararlı hamleler bekliyoruz. Minimum 1 puan daha faiz indirimine devam etmesini ve politika faizini yüzde 6-7 arası bir seviyeye getirmesini bekliyoruz” dedi.

İhracatın Şubat ayında düşmesinde paritedeki gerileme ve olumsuz hava şartlarının etkili olduğunu söyleyen Büyükekşi, doların tüm dünyada değer kazanması sonucunda ihraç birim fiyatlarında önemli bir baskı olduğunu sadece AB-28 bölgesine ihracatta paritenin etkisi eksi 900 milyon dolar, diğer bölgelerde ve sektörlerde de doların değerlenmesi ve zayıflayan talebe bağlı olarak yüzde 20’lere varan birim fiyat düşüşleri yaşadığını vurguladı.

LOJİSTİK KAYBI

Büyükekşi, ayrıca kar yağışı üretim ve lojistik kaybı anlamında ihracatımızı olumsuz etkilediğine işaret etti. AB pazarındaki gelişmelerin umut verici ancak parite ve birim fiyat etkisinin derinleştiğine değinen Büyükeşki, dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi.

Büyükekşi, “Dış piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Piyasalar gelecek döneme ilişkin tedirgin şekilde bir milat bekliyor, bu milat belki FED kararı olacak. Faiz artırımının ABD seçimlerinin sonrasına ötelenebileceği tartışmaları gündemde. Bu tartışmalar bir yana, rakamlar ABD’de geniş çaplı bir iyileşmeye işaret ediyor. İstihdam artışları güçlü seyrini sürdürüyor” diye konuştu.

ÜMİT VERİCİ GELİŞME

Euro bölgesinin ise 2014’ün son çeyreğinde, özellikle Almanya’daki büyümenin etkisiyle hızlandığını kaydeden Büyükekşi, “Bu yıl AB-28’de yüzde 1.6, Euro Bölgesinde ise yüzde 1.2 büyüme bekleniyor. Yunanistan’ın kurtarma programının uzatılması ise onaylandı. Bu süre içinde yardımlar devam edecek ve Yunanistan da yeni yapısal reform planını hazırlayarak sunacak. AB pazarını çok dikkatli izlediğimiz bu dönemde, yaşanan bu gelişmeler bize ümit veriyor” dedi.

Yakın coğrafyadaki gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi, petrol fiyatları ve rublede sağlanan göreceli istikrara rağmen Rus ekonomisindeki sıkıntıların son dönemde gittikçe derinleştiğini dile getirdi. Büyükekşi, IŞİD’in Irak ve Suriye yanında, Yemen, Libya ve Mısır’da Sina yarımadasında varlığını genişletmesinin yakın pazarlardaki sıkıntıların artmasına neden olduğunu belirtti.

G20 İLE GELEN FIRSAT

Süleyman Şah’ın türbesinin ve karakolunun ani bir operasyonla boşatılmasının önemine de değinen Büyükekşi, “Türkiye, bu hamleyle birlikte bölgede Türkiye’ye yönelik olası provokasyonların da önüne geçmiş oldu. Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı nedeniyle önemli fırsatlar yakaladı. Bundan en iyi şekilde istifade edilmesi gerekiyor. Diğer yandan Merkez Bankası’nın cephesinden enflasyon beklenti ve öngörülerine bağlı olarak, temkinli ve kademeli faiz indirimine gitmesini olumlu bulduk. Ancak koridorun üst bandında 50, gösterge faizde 25 baz puan olarak gerçekleşen bu indirim düzeyi ihracatçılarımızın beklentisini karşılamaktan oldukça uzak. Bizler, ihracatçılarımızı destekleyen ve yatırım ortamını cazip kılacak faiz seviyesi talebimizi yineliyoruz” diye konuştu.

KURDA OYNAKLIK

Özellikle 2014 sonundan itibaren süregelen kurlardaki oynaklık ve paritedeki ani düşüşün ihracatçıları açısından büyük sıkıntılara neden olduğunu vurgulayan Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti:

“İşte bu yüzden Merkez Bankası’nın para politikalarında sıkı duruşunun önümüzdeki dönemde kurların daha öngörülebilir olmasını sağlayacağına inanıyoruz. İhracatçılarımız ne yazık ki kurlardaki dalgalanmalara ve Euro’daki sert düşüşe hazırlıksız yakalandılar. Bunun en önemli sebeplerinden birisi firmalarımızın hala kur riskini yönetmeye gereken ehemmiyeti göstermemeleri. Bu konuda ihracatçılarımızı uyarmaya devam edeceğiz. Bir başka risk olarak fiyat baskısı ile fiyatlar son dönemde bilhassa alıcının lehinde belirleniyor. Bizim odaklanmamız gereken, daha yüksek katma-değerli ürünler geliştirmek ve ihraç etmek olmalı, ancak bu şekilde, kur dalgalanmalarının yansımalarını minimuma indirebiliriz. Bu nedenle ihracatçılarımızın hayat ve iş yapış tarzına inovasyonu girdirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. İnovalig’in 2015 yılı başvuruları da Erzurum’dan başlatacağız. Başvurular 31 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecek.”

İHRACAT VERİLERİ

Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı ihracat verilerine göre, şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 düşerek 10 milyar 495 milyon dolar oldu. Ocak-Şubat döneminde ihracat yüzde 6.7 düşüşle 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1.7 artışla 155 milyar 14 milyon dolara yükseldi. Sektörel bazda şubat ayında en fazla ihracatı 1 milyar 705 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, bu sektörü 1 milyar 267 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ile 1 milyar 175 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti. Geçen ay en fazla ihracat artışını da yüzde 27.8 ile fındık ve mamulleri sektörü yakalarken, bu sektörü, yüzde 25.4 ile tütün sektörü takip etti.

Şubat ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve İtalya oldu. Almanya’ya ihracat yüzde 11.8, Irak’a ihracat yüzde 26.7, İtalya’ya ihracat yüzde 15.7  geriledi. Diğer taraftan İngiltere’ye ihracat yüzde 5.1, ABD’ye ihracat yüzde 16.5 artış gösterdi.

En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek artış yüzde 19.9 ile İran’a gerçekleşti. Şubatta ihracat artışında önce çıkan ülkeler ise şöyle oldu; Kuveyt’e ihracat yüzde 164, Katar’a yüzde 116, Yemen’e yüzde 110, Singapur’a yüzde 97, Gine’ye yüzde 95, Umman’a yüzde 86 arttı.

Şubat ayında AB’ye ihracat yüzde 11.2, Afrika’ya yüzde 28.3, Ortadoğu’ya yüzde 7.5 gerilerken, Kuzey Amerika’ya ihracat yüzde 14.1 ve Uzakdoğu ülkelerine yüzde 12.1 artış gösterdi.

Şubat ayında Manisa’nın ihracatı yüzde 2 düşerken, Kocaeli’nin ihracatı yüzde 9, Gaziantep’in ve Bursa’nın yüzde 10, Denizli’nin yüzde 11, Kayseri’nin yüzde 12, İstanbul’un ve İzmir’in yüzde 13, Ankara’nın ihracatı yüzde 18 ve Sakarya’nın yüzde 40 geriledi. Erzurum’un Şubat ayı ihracatı ise yüzde 37 gerileme ile 1.7 milyon dolar oldu.

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)