Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Talan durmuyor…3. köprü yoluna AVM ve oteller yapılacak
Talan durmuyor…3. köprü yoluna AVM ve oteller yapılacak

Talan durmuyor…3. köprü yoluna AVM ve oteller yapılacak

TBMM’de Torba Yasa içerisinde geçen bir ek maddeyle İstanbul Kuzey Ormanları’ndan geçen 3. köprünün bağlantı yollarına otel, restoran ve AVM yapılmasının önünün açılabildiği ortaya çıktı.

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt‘un haberine göre 1 Mart 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan, Torba Yasa’da Orman Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesine bir fıkra eklendi. Bu fıkraya göre, karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden herhangi bir bedel alınmayacak.

PARA GETİREN TESİS YAPACAKLAR

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, söz konusu düzenlemeyle ilgili “Gelir getirici ve kalıcı olan bölgeleri yandaşlarına vermek için yol açacaklar. Ormanlar tahrip edilerek 3. Köprü ve Körfez geçişlerinde otel, benzin istasyonu, restoran gibi para getiren bu tür yapıları çokça göreceğiz” dedi.

Devlete alımlarda birçok kurum için Kamu İhale Kanunu’nun 100’ün üzerinde değişiklikle devreden çıkarıldığını kaydeden Demiröz, “Bu maddeyle, Körfez, 3. Havalimanı ve 3. Köprü yollarında yapılacak tesisler ihaleyi alan kişilere verilecek. Orman içine yapılan bu tesislere vatandaşlar da para ödeyerek girecekler. Hukuka saygı gösterilmeden kanunla yandaşlara yol açılıyor” ifadelerini kullandı.

EN KIYMETLİ ORMAN ALANLARI BEDELSİZ RANTA AÇILDI

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın ise Anayasa’nın 169. Maddesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı çıkarılan kanunlarla ormanların tahribine devam edildiğini söyledi. 30 Mart 2014 mahalli seçimler ve tapelerin gölgesinde TBMM’den geçirilen Torba Yasa’nın rantın önünü açtığını dile getiren Küçükaydın, “başta 3’üncü köprü güzergâhı olmak üzere, Türkiye’nin en kıymetli orman alanları içinden geçen karayolları güzergâhlarındaki orman alanlarının bedelsiz olarak, üstü gizlenmiş biçimde rant uğruna üçüncü kişilere izinler verilebilmesine olanak sağlanmıştır” dedi.

Etiketler: