Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » TL’de köpük oluştu
TL’de köpük oluştu

TL’de köpük oluştu

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faizi artıracağı beklentisiyle başlayıp, iç tartışmalarla dolar karşısında 2.64 seviyesini gören TL’de ‘köpük’ olduğunu söyledi. Ateş, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve DenizBank’ın isim sponsoru olduğu ‘CEV DenizBank Voleybol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final’ mücadelesi öncesi ekonomi gazetecilerinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

SOHBETLER KAYNATTI

“Türk parasının çok fazla devalüe edildiği kanaatindeyim” diyen Hakan Ateş, “Köpük var. Bunun da bir sürü nedeni var. Jeopolitik riskler var, üzerindeki sohbetlerin getirdiği kaynamalar var, var oğlu var. Kimisi der 60 baz puan kimisi 120 baz puan. Bu ikisinin arasında… bugün 10 yıllık faizleri yüzde 7’lerde görmüyorsak bu bizden kaynaklanıyor. Bunun arkasında parasal ve ekonomik göstergeler TL’nin daha değerli, faizin de daha düşük olmasını gerektirir. Bunun da yılın ikinci yarısında tedricen oluşacağı inancındayım. Haziranda seçim var. Politik arena durulduğunda bu kura ve faize yansıyacak” dedi.

‘ÖDEDİĞİMİZ VERGİ

% 60’ Kurumlar Vergisi, munzam karşılıklar ve KDV nedeniyle toplamda yüzde 60 vergi verdiklerini savunan Ateş, “Herkes yüzde 20 Kurumlar Vergisi ödüyor. Bunun dışında munzam karşılık 210 milyarın üzerinde. Yüzde 70’i döviz, yüzde 20’si altın, yüzde 10’u da TL cinsinde. Buna sıfır faiz alıyoruz. Yeni yeni TL’ye çok düşük bir faiz alıyoruz. Onu da saymazsanız bunun bize toplam ortalama maliyeti yüzde 4’le 8 milyar eder. Munzam karşılıktan alamadığımız para dolaylı vergidir, bunu kabul edelim. Mal ve hizmet alımımızı KDV’den mahsup etme şansımız yok. Senelik bankacılık sektörünün kasasından çıkan KDV oranı 2 milyar TL civarında, etti mi 15-16 milyar. 24 milyar kazanan bir sektör 16 milyar TL ödüyor” dedi. Bankacılık kârlılığının yüzde 20’lerden 10.5’e kadar düştüğünü belirten Ateş, “Banka dövmek ulusal bir spor mudur” sorusuna “Ulusal değil küresel spor. 2008 krizinden sonra dünyada dayak yememiş bankacı yok. Bizim için 2001’den beri” karşılığını verdi.

ELEKTRİK ELEŞTİRİSİ

Kart aidatı ve dosya masrafı gibi ücretlerin mahkeme kararıyla iadesinde sıkıntı yaşandığını belirten Hakan Ateş, şöyle konuştu: “7 yıl önce bir vatandaştan kart ücreti almışsınız. Bu kanun gereği iade ediliyor. Biz de iade ediyoruz. Toplamda 18 milyar gibi bir rakam. Enerjide de benzer bir şey oldu. Kayıp-kaçak oranları bir yasa ile düzeltildi. Bir sektöre zarar veriyor öbürüne vermiyor. Böyle bir şey yok. Kârlılığı koyalım ortaya enerjide neymiş bankacılıkta neymiş. Haklıdır haksızdır diyemem ama mahkeme kararları hakkında yorum yapılmaz. Kanun karşısında boynumuz kıldan ince. Her türlü iademizi yerine getiriyoruz. Muamelenin çokluğu yüzünden bankalar hakem heyetlerine cevap bile veremiyor.

Hukuki prosedürle baş edemiyoruz. Toplumda bizim yaptığımız hizmetin bir karşılığının olabileceği düşünülmüyor. Yılda 1.200 milyon TL kazanıyoruz ama 2.5 trilyon para harcıyoruz.”

ÖNDER ÇELİK/BERLİN

Etiketler: