Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Bank Asya ile ilgili flaş gelişme
Bank Asya ile ilgili flaş gelişme

Bank Asya ile ilgili flaş gelişme

Akşam saatlerinde bazı internet sitelerinde TMSF’nin Bank Asya’ya el koyduğu iddia edildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre BDDK yetkililerinin konuyla ilgili toplantısının sürdüğü, konuyla ilgili resmi açıklama yapılacağı ifade edildi.

Bank Asya ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş ise Samanyoluhaber.com’a yaptığı açıklamada havuz medyası eliyle bir algı operasyonu yürütüldüğüne işaret ederek ‘yayınlanan haberlerin içi boş, bu bir algı operasyonu gibi görülüyor, belki de birileri yapmak istedikleri operasyona zemin hazırlamaya çalışıyor’ dedi.

BDDK AÇIKLADI

BDDK, resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda TMSF’nin Bank Asya’ya el koyduğunu açıkladı.

BDDK’nın resmi internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 29/05/2015 tarih ve 6318 sayılı Kararı ile;

5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka’nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka’nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun

71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir.”

Etiketler: