Cuma , 2 Ocak 2015
Anasayfa » Ekonomi » Türk işçilerinin İngiliz devletine karşı zaferi
Türk işçilerinin İngiliz devletine karşı zaferi

Türk işçilerinin İngiliz devletine karşı zaferi

İngiltere Ankara Anlaşması kapsamında ülkede çalışan Türk vatandaşlarının sahip olduğu sosyal yardım haklarını kısıtlamak için Avrupa Adalet Divanı’na açtığı davayı kaybetti.

Karar ile İngiltere’deki Türk işçiler, Ankara Anlaşması çerçevesinde kendileri ve aile fertleri için devletten sosyal yardım almaya ve Türkiye’ye döndüklerinde emekliliklerine buradan devam edebilecekler.

Daily Mail gazetesindeki habere göre, İngiltere, ülkede çalışan Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması kapsamında sahip olduğu sosyal yardım haklarını kısıtlamak için Avrupa Adalet Divanı’na açtığı davayı kaybetti.

Böylece İngiltere, Türk işçilere ve işçinin ailesine sosyal yardım ödemek zorunda kalabilecek. İngiltere, Ankara Anlaşması’nda belirtilen Türk işçilerin diğer AB ülkeleri vatandaşları ile aynı sosyal yardımları alma hakkını geri çekmeyi talep etmişti. Ancak Avrupa Adalet Divanı, davayı kaybeden İngiltere’nin bu hakkı Türklerden geri alamayacağına karar verdi.

1963 yılında AB ile Türkiye arasında yapılan bir anlaşma ile İngiltere’de çalışan işçiler hem kendileri hem de aileleri için devletten yardım alma hakkına sahip. Türk işçiler ayrıca ülkede emekli olma ve emekli olduktan sonra Türkiye’ye döndükleri takdirde emeklilik maaşlarını burada almaya devam edebiliyor.

Gonca YAĞCI/LONDRA, (DHA)