Perşembe , 4 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Yandaş patronlara ceza
Yandaş patronlara ceza

Yandaş patronlara ceza

AKP Hükümeti döneminde kamudan 500 milyon dolarlık iş alan Ertuğrul Şirketler Grubu’nun ortakları hapis cezası aldı.

AKP Hükümeti döneminde kamu kurumlarından yaklaşık 500 milyon dolarlık iş alan Kayseri Merkezli Ertuğrul Şirketler Grubu’nun, zula davası sonuçlandı. İsviçre’deki bankalara transfer ettikleri paraları birbirlerinden habersiz, “yiyen” ortaklar, hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. Mahkeme, dünkü duruşmasında, ortaklar hakkında dolandırıcılık ve sahte belge üretmekten 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, şirket ortaklarının birbirini şikayet etmesi üzerine açılan dolandırıcılık davasında dün karar verdi. Mahkeme, şirket ortakları arasında yer alan Koray E.’nin, özel belgede sahtecilik suçundan 1 yıl, dolandırıcılık suçundan 2 yıl, şirket yöneticisi olarak dolandırıcılık yapmadan 2 yıl olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezası verilmesine kararlaştırdı. Mahkeme aynı davada yine şirket ortaklarından Ertuğrul E.’ye, özel belgede sahtecilik yapılmasına yardım ettiği için 6 ay, dolandırıcılık suçunun işlenmesine yardım ettiği içinde bir yıl hapis cezası verdi. Mahkeme kararında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ise gerek olmadığını hükmetti. Sanıklar ise mahkemenin kararını temyize götüreceklerini ifade ettiler.

KAVGA İSVİÇRE’DEKİ ZULADAN ÇIKTI

Hapis cezası ile sonuçlanan zula kavgasının perde arkasında, film senaryolarını aratmayan bir skandal yatıyor. Skandalın hikayesi, Kayserili Kemal E., Koray E. ve Gıyasi Ö.’nün yaklaşık 15 yıl önce ortak inşaat şirketi kurması ile başladı. Kayserili kuzenler, AKP iktidarı dönemine kadar yap-sat işleri ile uğraştı. AKP iktidarının kurulması ile birlikte, üç kuzenin ortaklığındaki Ertuğrul Group, adeta altın çağını yaşadı. Bu dönemde şirket kamu kurumlarından yaklaşık 500 milyon dolarlık iş aldı.

İSVİÇRE’DE HESAP AÇTILAR

AKP döneminde ardı ardına ihale kazanan üç kuzen, paraların bir kısmını İsviçre bankalarına yatırmaya karar verdi. Karar doğrultusunda bir İsviçre bankasında ortak hesap açıldı. Hesaba da üç ortak adına 9 milyon dolar para yatırıldı. Daha sonra ise bu rakam 15 milyon dolara çıkarıldı. Hesapta işlem yapılması için de, “iki ortağın imzası gerekli” kriteri getirildi. Yani hesapta bir işlem yapılması için en az iki ortağın imza atması gerekiyordu. Bir süre sonra ortaklar arasında anlaşmazlık çıktı. Bu süreçte, Kemal E. ile Koray E. birlikte hareket ederken üçüncü ortak olan Gıyasi Ö., yalnız kaldı ve şirketten ayrılmaya karar verdi. Bu esnada şirketin mal varlıklarının paylaşılması gündeme geldi. Ancak, iki ortağın vekaletnameleri kullanarak, şirketin milyonlarca dolarlık malını başta sekreter Berna H.’nin üzerine geçirdiği belirlendi. Gıyasi Ö., bu gelişme üzerine soluğu mahkemede aldı. Hâlen ortaklar arasında açılmış yaklaşık 20 dava bulunuyor. Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve hapis cezası ile sonuçlanan dava, 20 davadan ilkini oluşturuyor. Diğer davalar ise halen devam ediyor.

 

TARAF/ ANKARA

Etiketler: